Fundusze europejskie

  • 24 września 2024
  • Krystian Babski

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Działanie FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury

Nazwa projektu: Ochrona gatunków oraz siedlisk przyrodniczych w obszarach administrowanych przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

 Opis projektu

Celem projektu jest realizacja działań ochronnych i monitoringowych dla utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, w tym ptaków, stanowiących przedmiot ochrony obszarów Natura 2000 będących pod nadzorem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i znajdujących się w jego kompetencjach. Realizacja wskazanych działań ochronnych umożliwi zachowanie a nawet polepszenie stanu zasobów przyrodniczych oraz ograniczenie zmniejszania różnorodności biologicznej na terenie obszarów Natura 2000. Działaniami zostaną objęte te obszary, dla których:

- zostało wydane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ustanowienia planu ochrony Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana PLH280007 oraz Zalew Wiślany PLB280010,

- trwa procedowanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projektu planu ochrony dla obszaru Natura 2000 Klify i Rafy Kamienne Orłowa PLH220105 oraz Ostoja w Ujściu Wisły PLH220044. Planowany termin zatwierdzenia planów szacowany jest na rok 2024 – 2025.

- zostało wydane zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie planów zadań ochronnych (PZO) dla obszarów: Białogóra PLH220003 oraz Mierzeja Sarbska PLH220018, gdzie wskazano Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni jako organ odpowiedzialny za realizację poszczególnych zadań.

W wyżej wymienionych obszarach planuje się przeprowadzić działania, które zostały wskazane w załączniku nr 6 do planu ochrony: „Działania ochronne dla utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony przedmiotów ochrony obszaru” lub też w załączniku do PZO „Działania ochronne ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie i obszarów ich wdrażania”.

Zaproponowane działania są odpowiedzią na rozpoznane w obszarach zagrożenia dla przedmiotów ochrony i były konsultowane na spotkaniach, w których udział brały instytucje oraz osoby będące zainteresowane danym obszarem. Dlatego też ich realizacja powinna być akceptowana przez społeczności lokalne i przyczyni się do efektywnego wdrażania wypracowanych zapisów, tak aby działania ochronne dedykowane poszczególnym gatunkom oraz siedliskom przyrodniczym stały się narzędziem oraz środkiem do skutecznego wdrożenia ochrony danego obszaru i zachowania jego zasobów przyrodniczych.

Zaplanowane w projekcie działania są zgodne z dokumentem pt. „Priorytetowe ramy działań (PAF) dla sieci Natura 2000 w Polsce dla Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027”. Założenia te stanowiły bazę i punkt wyjścia do zdefiniowania dalszych, priorytetowych działań niezbędnych do ochrony obszarów sieci Natura 2000 w ramach dostępnych funduszy krajowych i unijnych w perspektywie finansowej do roku 2027. Realizacja działań przyczyni się również do lepszego rozpoznania liczebności populacji danego gatunku w obszarze, co będzie miało wpływ na dopasowanie odpowiednich metod ochrony. Obecnie występują jedynie szczątkowe oraz bardzo często przypadkowe informacje o takich gatunkach jak ciosa, parposz czy minóg morski. Bez dokładnego rozpoznania stanu faktycznego populacji wstępujących w obszarach Natura 2000 nadzorowanych przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni nie ma szans na pełnowartościową ich ochronę.

Przeprowadzone badania w zakresie monitoringu przyłowu ptaków w sieciach rybackich na Zalewie Wiślanym dostarczy informacji o skali samego zjawiska i umożliwi wprowadzenie działań minimalizujących śmiertelność poszczególnych gatunków.

Przeprowadzone promocje ochrony poszczególnych gatunków zwiększą wiedzę na temat bogactwa przyrodniczego wnioskowanych terenów, co bezpośrednio przedłoży się na ochronę poszczególnych gatunków ptaków, roślin oraz siedlisk. Równocześnie spowoduje zwiększenie poziomu zaangażowanie społeczeństw lokalnych w działania na rzecz ochrony przyrody. Ochrona siedlisk wydmowych realizowana będzie częściowo siłami własnymi Urzędu Morskiego w Gdyni z wykorzystaniem zakupionego w projekcie sprzętu.

  • Autor wpisu
    Krystian Babski
  • Data utworzenia wpisu
    24 września 2024
  • Zmodyfikowany
    24 września 2024 przez Krystian Babski
  • Kategorie wpisu