Aktualności

 • 1 lipca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

150 mln zł na zabezpieczenie przed powodzią brzegów morskich Jastarni, Rewy i Gdyni

24 czerwca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pre umowę na realizację projektu „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej” w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). - Projekt, na którego realizację udało nam się pozyskać finansowanie, składa się z trzech zadań kluczowych dla ochrony brzegów morskich Zatoki Gdańskiej. Jego realizacja przyczyni się do zmniejszenia skutków oraz zapobiegania powodziom na tym obszarze. Zabezpieczenie brzegów w Jastarni, Rewie i Gdyni wpisuje się również w całokształt naszych działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu m.in. właśnie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego. Bardzo dziękujemy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zaufanie i kolejne wsparcie naszych działań – powiedziała Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

 • 28 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Dni otwarte Ochrony Wybrzeża w Jelitkowie

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni serdecznie zaprasza do zwiedzania terenowej placówki Urzędu Morskiego w Gdyni, w której czeka na Państwa izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Nasi pracownicy z radością przedstawią tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnią m.in. po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.

 • 17 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Gdyńskie Święto Morza 2024. Szereg atrakcji, w tym pokazy ratownicze na Skwerze Kościuszki!

Urząd Morski w Gdyni wraz z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa serdecznie zapraszają na pokazy ratownicze w ramach obchodów gdyńskiego Święta Morza 2024. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 21 czerwca br. o godzinie 16.00 na akwenie przy Molo Południowym (Skwer Kościuszki za Gdyńskim Akwarium).

 • 13 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Nowy specjalistyczny statek Urzędu Morskiego w Gdyni – pogłębiarka URSA już w Polsce

Ursa to specjalistyczna jednostka pływająca - pogłębiarka ssąca nasiębierna. Przypłynęła do Polski 12 czerwca 2024 roku i zacumowała w Porcie Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Jej podstawowym zadaniem będzie obsługa nowej, ponad dwudziestokilometrowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

 • 13 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie dbamy o bezpieczeństwo morskie – 20 lat Polski w Unii Europejskiej!

Świętując wspólnie jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, Urząd Morski w Gdyni 8 czerwca br. otworzył swoje progi dla gości zainteresowanych zwiedzeniem i zapoznaniem się z pracą w naszej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (BON) oraz na wielozadaniowym statku ZODIAK II. W trakcie tego pięknego dnia można było zobaczyć pławy nawigacyjne, jak i gdzie są konserwowane, posłuchać o ich konstrukcji, przeznaczeniu, a także o tym, jak na co dzień wygląda praca służby oznakowania nawigacyjnego. Można było również  wczuć się w rolę kapitana 60-cio metrowego statku, posiadającego klasę lodową.

 • 5 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Urząd Morski w Gdyni zaprasza inżynierów branży hydrotechnicznej do współpracy przy realizacji „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej wybudowany zostanie: falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (Terminal FSRU). Urząd Morski w Gdyni poszukuje kandydatów na stanowisko inspektora nadzoru - branży hydrotechnicznej, których zapraszamy do złożenia CV wraz z danymi kontaktowymi drogą elektroniczną na adres: disekr@umgdy.gov.pl.

 • 3 czerwca 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Już w najbliższą sobotę Urząd Morski w Gdyni wraz z Urzędem Morskim w Szczecinie zapraszają na zwiedzanie bliźniaczych statków wielozadaniowych ZODIAK II w Gdańsku i PLANETA I w Świnoujściu

Już w najbliższą sobotę Urząd Morski w Gdyni wraz z Urzędem Morskim w Szczecinie zapraszają na zwiedzanie bliźniaczych statków wielozadaniowych ZODIAK II w Gdańsku i PLANETA I w Świnoujściu. DOBRZE, ŻE JESTEŚMY RAZEM, BO WSPÓLNIE DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO MORSKIE – 20 lat Polski w Unii Europejskiej! ZWIEDZANIA ZODIAKA II oraz Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku przy ul. Pokładowej 9 odbędzie się w sobotę, 8 czerwca 2024 roku w godzinach 10.00-14.00.

 • 30 maja 2024
 • Magdalena Kierzkowska

Modernizacja Portu we Fromborku

Historyczna modernizacja Portu Frombork rozpoczęła się w grudniu 2021 roku, a jej zakończenie praktycznie już nastąpiło. Do sfinalizowania zostały jedynie formalności, m.in. odbiory techniczne. Warta ponad 22 mln zł inwestycja w całości została sfinansowana z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni. W środę, 29 maja br. Urząd Morski w Gdyni zorganizował briefing prasowy, poświęcony tej ważnej dla regionu inwestycji. W wydarzeniu wziął udział Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 • 13 maja 2024
 • Magdalena Kierzkowska

IV edycja letniego wolontariatu w zakresie ochrony brzegu morskiego  – plaża, wydmy, las

Urząd Morski w Gdyni już po raz czwarty zaprasza wszystkich chętnych do współpracy przy ochronie naszego przepięknego wybrzeża i poznania „od zaplecza” jego najurokliwszych odcinków.

 • 10 maja 2024
 • Michał Zygmunt

Obwieszczenie Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Słupi PLH220052 w granicach wód morskich

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podaje do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Słupi PLH220052 w granicach wód morskich.