
Fundusze europejskie
Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza w tym morskich wód wewnętrznych we właściwości Urzędu Morskiego w Gdyni
- 10 stycznia 2025
- Monika Mokrzycka

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
Działania FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom.
Typ projektów: Opracowanie i aktualizacja dokumentów strategicznych/planistycznych w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.
Priorytet FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR współfinansowanego ze środków.
Opis Projektu
Przewidywany okres realizacji projektu IV kwartał 2023 r. - IV kwartał 2025 r.
Planowany całkowity koszt projektu 2 000 000 PLN, w tym wysokość dofinansowania przez Unię Europejską 1 594 200 PLN.
Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego (zwanych dalej MZP) oraz map ryzyka powodziowego (zwanych dalej MRP) od strony morza, jest obowiązkiem wynikającym z art. 171 ust. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1087 z późn. zm.) i są niezbędne dla wykonania postanowień art. 14 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dz. U. UE. L. z 2007 r. Nr 288, str. 27).
Projekty MZP i MRP od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, przekazywane są Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie (zwanemu dalej Wody Polskie), zgodnie z zasadami określonymi w art. 171 ust. 2 ustawy Prawo wodne. Projekty MZP i MRP od strony morza stanowią integralny element projektów MZP i MRP sporządzanych przez Wody Polskie.
W ramach projektu przewiduje się weryfikację i aktualizację metodyki opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, wykonanie przeglądu i aktualizacji map od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych. Ilość regionów wodnych i obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, dla których zostaną sporządzone mapy, będzie wynikać z aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza i morskich wód wewnętrznych.
Prace będą obejmować aktualizację map już opracowanych w II cyklu planistycznym, w przypadkach zidentyfikowanych w ramach przeglądu, jak również opracowanie nowych map dla obszarów wskazanych w wyniku przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego. Aktualizacja map będzie obejmować przygotowanie właściwych danych wejściowych, przeprowadzenie modelowania hydraulicznego oraz wygenerowanie nowych map zagrożenia powodziowego, a następnie map ryzyka powodziowego w postaci bazy danych przestrzennych oraz wizualizacji kartograficznych.
Mapy zagrożenia powodziowego wykonuje się dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego. Na mapach przedstawia się obszary wskazane w art. 169 ust. 2 ustawy – Prawo wodne:
- obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest niskie i wynosi raz na 500 lat (Q 0,2%);
- obszary szczególnego zagrożenia powodzią:
- obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na 100 lat (Q 1%),
- obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi raz na 10 lat (Q 10%),
- obszary, między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, a także wyspy i przymuliska, o których mowa w art. 224, stanowiące działki ewidencyjne,
- pas techniczny w rozumieniu art. 36 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Zgodnie z art. 88d ust. 4: jeżeli od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, jest zapewniona odpowiednia ochrona przed powodzią, na mapach zagrożenia powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, mogą być przedstawione wyłącznie obszary, o których mowa w ust. 2 pkt 1 – woda 500-letnia (0,2%).
- obszary obejmujące tereny narażone na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego/wału przeciwsztormowego.
Ponadto na mapach zagrożenia powodziowego przedstawia się następujące elementy:
- zasięg powodzi;
- głębokość wody;
- w uzasadnionych przypadkach – prędkość wody i kierunki przepływu wody.
Jeżeli od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, jest zapewniona ochrona przed powodzią, na mapach zagrożenia powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, mogą być przedstawione wyłącznie obszary na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest niskie i wynosi raz na 500 lat (Q 0,2%).
Dla obszarów, dla których wykonane zostały mapy zagrożenia powodziowego, zgodnie z art. 88e ustawy Prawo wodne, sporządza się mapy ryzyka powodziowego.
Mapy ryzyka powodziowego określają wartości potencjalnych strat powodziowych oraz przedstawiają obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia. Są to obiekty, które pozwolą na ocenę ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej, czyli grupy, dla których należy ograniczyć negatywne skutki powodzi zgodnie z celami Dyrektywy Powodziowej.
W tym celu na mapach ryzyka powodziowego przedstawia się:
- szacunkową liczbę mieszkańców, którzy mogą być dotknięci powodzią;
- rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej na obszarach zagrożenia powodziowego;
- instalacje mogące, w razie wystąpienia powodzi, spowodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości;
- występowanie: ujęć wody, stref ochronnych ujęć wody lub obszarów chronionych zbiorników wód śródlądowych; kąpielisk,; obszarów Natura 2000, parków narodowych oraz rezerwatów przyrody;
- w uzasadnionych przypadkach: obszary, na których mogą wystąpić powodzie, którym towarzyszy transport dużej ilości osadów i rumowiska oraz potencjalne ogniska zanieczyszczeń wody.
Natomiast dla obszarów, określonych w art. 169 ust. 2 ustawy Prawo wodne, dla których wykonane zostały mapy zagrożenia powodziowego, w myśl art. 170 ust. 1 ustawy Prawo wodne, sporządza się mapy ryzyka powodziowego.
Mapy ryzyka powodziowego określają wartości potencjalnych strat powodziowych oraz przedstawiają obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia. Są to obiekty, które pozwolą na ocenę ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej, czyli grupy, dla których należy ograniczyć negatywne skutki powodzi zgodnie z celami Dyrektywy Powodziowej.
Przygotowanie map będzie obejmować następujące etapy:
- przeprowadzenie modelowania hydraulicznego,
- szczegółowy opis każdego modelu hydraulicznego,
- wyznaczenie/generowanie obszarów zagrożenia powodziowego wskazanych w art. 88d ust. 2 ustawy Prawo wodne – przeprowadzenie analiz przestrzennych i generalizacji obszarów;
- przygotowanie map zagrożenia powodziowego w postaci bazy danych przestrzennych, usług oraz wizualizacji kartograficznych;
- przeprowadzenie analiz przestrzennych i obliczenie liczby osób zagrożonych powodzią oraz wartości potencjalnych strat powodziowych;
- przygotowanie map ryzyka powodziowego w postaci bazy danych przestrzennych, usług i wizualizacji kartograficznych;
- kontrola zewnętrzna opracowania.
W ramach projektu zostanie opracowanych 9 rodzajów map (ilość rodzajów map uzależniona jest od wyników aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych).
Dla każdego z obszarów wskazanych w art. 169 ust. 2 ustawy Prawo wodne należy opracować mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego. Z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 169 ust. 4 Prawa Wodnego.
Zgodnie z Rozporządzeniem mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego przygotowuje się odrębnie dla każdego z obszarów (tzw. scenariuszy powodziowych) o którym mowa w art. 169 ust. 2, w dwóch zestawach tematycznych.
Mapy zagrożenia powodziowego:
- mapa zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody (MZP I zestaw),
- mapa zagrożenia powodziowego wraz z prędkościami przepływu wody i kierunkami przepływu wody (MZP II zestaw) – o ile zostaną wykonane w uzasadnionych przypadkach.
Mapy ryzyka powodziowego:
- mapa ryzyka powodziowego – negatywne konsekwencje dla ludności oraz wartości potencjalnych strat powodziowych (MRP I zestaw),
- mapa ryzyka powodziowego – negatywne konsekwencje dla środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej (MRP II zestaw).
Dnia 25 kwietnia 2024 r. pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie a Dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni została zawarta umowa dotycząca przygotowania projektu pozakonkursowego (pre-umowa).
Dnia 08 listopada 2024 r. zawarta została z Instytucją Wdrażającą umowa o dofinansowanie nr FENX.02.04-IW.01-0046/24 zgodnie z którą:
- całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 2 000 000 PLN;
- maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 2 000 000 PLN;
- udział środków UE wynosi 1 594 200 PLN;
- wkład krajowy wynosi 405 800 PLN.
Przetargi
- W dniu 14 listopada 2023 r. zawarta została umowa z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym na weryfikację i aktualizację metodyki opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza. Wartość umowy wynosi 52 612,02 złotych brutto. Umowa została zrealizowana, zakończona i rozliczona.
- W dniu 12 czerwca 2024 r. wszczęte zostało postępowanie o udzielenie zamówienia na usługę doradztwa merytorycznego przy realizacji projektu pn. Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, we właściwości Urzędu Morskiego w Gdyni. Ogłoszenie zostało opublikowane w serwisie Baza Konkurencyjności. Wpłynęła 1 oferta. W dniu 24 czerwca 2024 r. dokonano wyboru Wykonawcy. Dnia 01 lipca 2024 r. zawarta została umowa z firmą Jakub Szostak na kwotę 126 690 zł brutto. Termin realizacji umowy to 31 grudnia 2025 r.
- W dniu 30 lipca 2024 r. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni ogłosił postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy usługi polegającej na dostawie tachimetru skanującego. Wpłynęły 3 oferty. W dniu 23 sierpnia 2024 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty.
W dniu 03 września 2024 r. zawarta została umowa z firmą GEOSITE4D Sp. z o. o. Wartość umowy wynosi 378 000,00 złotych brutto. Termin realizacji to 2 tygodnie od daty podpisania umowy. Umowa została zrealizowana, zakończona i rozliczona. - W dniu 30 października 2024 r. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni ogłosił postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy usługi polegającej na wykonanie przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych we właściwości Urzędu Morskiego w Gdyni.
Ogłoszenie zostało opublikowane na stronie internetowej. Termin składania ofert upłynął 05 grudnia 2024 r. Wpłynęły 2 oferty. Dnia 03 lutego 2025 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty. W wyniku ponownego badania ofert na podstawie art. 253 ust. 2, ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych dnia 19.03.2025 r. dokonano ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty.
Kontakt
- Urząd Morski w Gdyni
ul. Chrzanowskiego 10
81-338 Gdynia
tel. (58) 355-33-33 fax. 58 620-67-43 - Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu
Marcin Skrzypek - Główny Specjalista
e-mail: marcin.skrzypek@umgdy.gov.pl
tel. (58) 355-34-17 - Zastępca Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu
Maksymilian Chirek - Naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Geodezyjnego
e-mail: maksymilian.chirek@umgdy.gov.pl
tel. (58) 355-35-60 - Informacje dotyczące Funduszy Europejskich projektu:
- Monika Mokrzycka - Starszy Specjalista
e-mail: monika.mokrzycka@umgdy.gov.pl
tel. (58) 355 35 83 - Karolina Jędruch-Krefft - Starszy Specjalista
e-mail: karolina.jedruch@umgdy.gov.pl
tel. (58) 355 34 13
Szczegółowe informacje na temat Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS): feniks.gov.pl
Link do Formularza zgłaszania informacji o podejrzeniach wystąpienia nieprawidłowości i nadużyć finansowych w ramach całego Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS): naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl oraz rownosc.feniks@mfipr.gov.pl .
Pliki do pobrania
-
1. Plakat informacyjny
- Plik docx
- 210.16 Kb
-
Autor wpisuMonika Mokrzycka
-
Data utworzenia wpisu10 stycznia 2025
-
Zmodyfikowany2 kwietnia 2025 przez Monika Mokrzycka
-
Kategorie wpisu