
Procedury urzędowe
Uznawanie kwalifikacji zawodowych nabytych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w przepisach o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
-
Tytuł proceduryUznawanie kwalifikacji zawodowych nabytych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w przepisach o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
-
Wymagane dokumenty
Zgodnie z ustawą o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wszczyna się na wniosek. (szczegóły postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych – Rozdział 2 ustawy).
Wzór wniosku został określony w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentów w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek zawiera informacje dotyczące:- imienia (imion), nazwiska, daty i miejsca urodzenia wnioskodawcy;
- obywatelstwa oraz nazwy państwa wnioskodawcy;
- określenia zawodu regulowanego;
- posiadanych kwalifikacji lub uprawnień;
- ukończonego kształcenia regulowanego;
- wykazu dokumentów dołączanych do wniosku.
Do wniosku należy dołączyć:
- Dokument potwierdzający uprawnienia wnioskodawcy do wykonywania zawodu (kopia) – wydany przez upoważnioną instytucję, jeżeli tego rodzaju dokumenty są wydawane w państwie wnioskodawcy z urzędu lub na prośbę wnioskującego.
- Świadectwo potwierdzające doświadczenie zawodowe (kopia) – wraz z informacją o okresie zatrudnienia, rodzaju stosunku prawnego, jaki łączył wnioskodawcę z pracodawcą/zleceniodawcą.
- Dokument potwierdzający tożsamość (kopia)
- Dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie (kopia) – dyplomy lub świadectwa.
- Tłumaczenie na język polski nazwy zawodu (kopia)
- Świadectwa potwierdzające ukończone kursy/szkolenia (kopia)
- Zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach do wykonywania zawodu regulowanego (kopia) – zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach do wykonywania danego zawodu regulowanego powinno być wydane przez uprawnioną instytucję w państwie wnioskodawcy.
- Dowód uiszczenia opłaty (oryginał)
Wniosek w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji składa się w języku polskim. Dokumenty w toku tego postępowania składa się w języku polskim albo w innym języku wraz z kopią tłumaczenia na język polski. W przypadku dokumentów szczególnie istotnych dla przeprowadzenia postępowania właściwy organ może wymagać kopii tłumaczenia dokonanego przez tłumacza przysięgłego prowadzącego działalność w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie członkowskim. Tłumaczenie na język polski nie jest wymagane w przypadku dokumentów potwierdzających: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo oraz nazwę państwa wnioskodawcy.
-
Opłaty administracyjne
Wymagane płatności należy dokonywać przelewem na poniższy nr konta:
NBP O GDAŃSK – 92101011400065782231000000
(w tytule wpłaty należy wpisać kwotę opłaty oraz określić sprawę, której wpłata dotyczy)
Opłata wniesiona za pośrednictwem internetowych kont bankowych jest honorowana jedynie w przypadku, gdy zawiera stwierdzenie przez bank, że jest to przelew elektroniczny i nie wymaga stempla dziennego banku ani podpisu.
-
Opłata skarbowa
Od dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika – 17 zł
Poświadczenie zgodności duplikatu ,odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej lub archiwum państwowe, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy – 5 zł
Wymagane płatności należy dokonywać przelewem na poniższy nr konta:
PKO BPSA 73 1440 1026 6153 0410 0000 0065 (w tytule wpłaty należy wpisać kwotę opłaty oraz określić sprawę, której wpłata dotyczy)
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8 grudnia 2006 r. o opłacie skarbowej
-
Termin i sposób załatwienia
Wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych wraz z dokumentami, które należy dołączyć do wniosku, składa się do właściwego organu w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej właściwego organu albo pojedynczego punktu kontaktowego, o którym mowa w art. 22a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, albo w postaci papierowej.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydaje decyzję w sprawie uznania kwalifikacji, nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia przedłożenia przez wnioskodawcę wszystkich niezbędnych dokumentów. W sprawie wydawania i doręczenia decyzji stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. -
Jednostka odpowiedzialna
Urząd Morski w Gdyni
Ul. Chrzanowskiego 10
81-338 Gdynia -
Miejsce złożenia dokumentów
Kancelaria Urzędu Morskiego w Gdyni.
-
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Ministra właściwego za pośrednictwem Dyrektora Urzędu Morskiego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
-
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego
-
Inne informacje
Pytania dotyczące procedury uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej można przesyłać na poniższy adres:
wdm.gdynia@umgdy.gov.pl
Pliki do pobrania
-
1. Wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych na terenie UE, poza granicami RP
- Plik doc
- 159.50 Kb
-
2. Wniosek na przesłanie dokumentów pocztą lub kurierem
- Plik doc
- 28.50 Kb
-
3. Oświadczenie
- Plik pdf
- 142.13 Kb
-
Autor wpisuMagdalena Gajewska
-
Data utworzenia wpisu30 października 2019
-
Zmodyfikowany28 września 2022 przez Magdalena Gajewska
-
Kategorie wpisu