
IRM
Polish Rescue Radio
Polish Rescue Radio - PL

Stacja brzegowa „Polish Rescue Radio” od 1 stycznia 2020 roku przejęła funkcje i obowiązki dawnej stacji brzegowej „Witowo Radio”. „Polish Rescue Radio” obsługiwane jest przez certyfikowanego operatora GMDSS wchodzącego w skład służby dyżurnej VTS.
Stacja brzegowa „Polish Rescue Radio” prowadzi całodobowy nasłuch w ramach Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS) w polskim obszarze odpowiedzialności za akcje ratownicze (Search and Rescue – SAR).
Do zadań służby radiowej (operatora pełniącego dyżur w „Polish Rescue Radio”) należy:
- zapewnienie całodobowej łączności i nasłuchu na międzynarodowych częstotliwościach radiowych przeznaczonych do alarmowania i bezpieczeństwa;
- nadawanie Morskich Informacji Bezpieczeństwa (MSI) – ostrzeżenia nawigacyjne, komunikaty pogodowe i komunikaty lodowe;
- bieżąca współpraca z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni (MRCK Gdynia) i jednostkami pływającymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa na morzu i sprawnego prowadzenia akcji ratowniczych.
Łączność w niebezpieczeństwie oraz w celu zachowania bezpieczeństwa na morzu prowadzona jest na falach pośrednich (MF) i na falach bardzo krótkich (VHF) w języku angielskim oraz polskim.
Łączność w paśmie MF prowadzona jest z radiostacji w Ustce za pomocą cyfrowego wywołania selektywnego (MF DSC), radioteleksu i komunikacji głosowej. Zasięg radiostacji wynosi około 150 mil morskich. Szczegóły dotyczące częstotliwości nasłuchu i wywołania znajdują się w publikacjach nautycznych (*).
Łączność w paśmie VHF prowadzona jest z 10 radiostacji zlokalizowanych wzdłuż polskiego wybrzeża za pomocą cyfrowego wywołania selektywnego (VHF DSC) i komunikacji głosowej. Położenie poszczególnych radiostacji, używanych częstotliwości oraz ich zasięgi znajdują się w publikacjach nautycznych (*).
Ostrzeżenia nawigacyjne, komunikaty pogodowe i komunikaty lodowe nadawane są w języku angielskim w paśmie MF na częstotliwości 2714 kHz po zapowiedzi na częstotliwości 2182 kHz i w paśmie VHF na kanałach 5, 61 lub 62 (w zależności od lokalizacji) po zapowiedzi na kanale 16 oraz na życzenie (w języku polskim lub angielskim). Godziny nadawania ostrzeżeń i komunikatów podane są w publikacjach nautycznych (*).
Służba radiowa ściśle współpracuje z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR) przekazując informacje o jednostkach i osobach znajdujących się w niebezpieczeństwie, wzywających pomocy lub potrzebujących innej formy asysty w przypadkach zagrożenia życia lub mienia.
Służba radiowa w ramach Morskiej Służby Asysty Medycznej (TMAS) współpracuje z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
(*) Publikacje nautyczne – np. Spis Radiostacji Nautycznych Nr 530, wydane przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP, lub zagraniczny odpowiednik.
Dane stacji:
Nazwa i znak wywoławczy: Polish Rescue Radio (SPL),
Telefon: +48 58 355 3670; +48 58 355 3674
Faks: +48 58 620 5363; +48 58 620 5328
Email: gmdss@umgdy.gov.pl
MMSI: 002618102

-
Autor wpisuMichał Tomczyk
-
Data utworzenia wpisu11 marca 2022
-
Zmodyfikowany25 października 2022 przez Michał Tomczyk