Logo Unii Europejskiej wraz z napisem Unia Europejska

Aktualności

Ponad 400 kilometrów brzegu morskiego pod czujnym okiem służb Urzędu Morskiego w Gdyni – podsumowanie 2023 roku

  • 22 lutego 2024
Dębki plaża z lotu ptaka

Urząd Morski w Gdyni wykonuje  zadania w obszarze pasa technicznego, rozciągającego się w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim  na długości 417,5 km (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego, 102,2 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3 800 ha (w tym około 1200 ha lasów, należących do Skarbu Państwa).

Te liczne zadania wykonywane są przez Inspektora Ochrony Wybrzeża, w ramach sześciu Obwodów Ochrony Wybrzeża (w Sztutowie, Sobieszewie, Rozewiu, Lubiatowie, Łebie i Ustce)  i 25 Obchodów Ochrony Wybrzeża (Krynica Morska, Sztutowo, Kąty Rybackie, Jantar, Frombork, Nowakowo, Orle, Gdańsk, Gdynia, Hel, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy, Rozewie, Karwia, Dębki, Białogóra, Lubiatowo, Stilo, Rąbka, Łeba, Czołpino, Rowy, Ustka, Modlinek).

W 2023 roku w zakresie ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni zrealizował między innymi:

  • sztuczne zasilanie w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata) oraz budowę plaż w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia);

komunikat z 22.02.2023 r. "Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia"

komunikat z 15.03.2023 r.  "Przed wakacjami plaża w Rewie wypięknieje"

Łącznie, w 2023 roku brzeg morski w jurysdykcji Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni został sztucznie zasilony:

  • na odcinku 8 km;
  • ilością urobku, wynoszącą ponad 830 tys. m3.

Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie przez służby Urzędu są m.in.: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym.

W 2023 roku zabiegi biologiczne i biotechniczne, wykonane przez służby ochrony wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni to m.in.:

  • 69 566 m2 posadzonych traw;
  • 183 907 m2 wyłożenia chrustem;
  • 53 290 m zbudowanych płotków (zwykłych, głębinowych i wyplatanych);
  • 3,82 ha odnowionego lasu.

W związku z realizacją obowiązków Dyrektora Urzędu Morskiego, jako organu nadzorującego morskie obszary sieci Natura 2000, w roku 2023 m.in.:

  • opracowano aktualizację projektu planu ochrony dla morskiej części specjalnego obszaru ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły PLH220044;
  • zlecono aktualizację projektu planu ochrony dla obszaru specjalnej ochrony Ujście Wisły PLB220004;
  • poddano aktualizacji standardowe formularze danych dla obszarów: Klify i Rafy Kamienne Orłowa PLH 220105 oraz Ostoja w Ujściu Wisły PLH22004;
  • wszczęto procedurę ustalenia planu ochrony dla obszaru Klify i Rafy Kamienne Orłowa PLH220105;
  • wdrażano zadania ochronne obowiązującego rozporządzenia w sprawie planu ochrony dla specjalnego obszaru ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana PLH280007, w pasie technicznym.

Monitorowano również stan metaplantowanych (przesiedlonych), w związku z realizacją inwestycji Urzędu, roślin objętych ochroną gatunkową oraz nadzorowano monitoringi, wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, realizowanych przez Urząd inwestycji. W ramach czynności Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni nadzorowano także eliminację inwazyjnego gatunku obcego (IGO), rdestowca ostrokończystego, z terenów pasa technicznego na Mierzei Wiślanej oraz prowadzono rozpoznanie stanowisk IGO roślin w pasie technicznym.

Współpracowano także z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku i Olsztynie w zakresie działań w rezerwatach przyrody, zlokalizowanych w obszarach morskich (Beka, Mewia Łacha), granicach pasa technicznego oraz w zakresie ochrony gatunkowej. W celu minimalizacji strat sezonowych oraz w ramach działań prewencyjnych, kolejny rok  przeprowadzano patrole służb ochrony wybrzeża w terenie, zarówno samodzielnie, jak i z udziałem służb Straży Granicznej i Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej.

Uczestnicy spotkania KRING 2024
Fot. Uczestnicy spotkania KRING 2024 w Krynicy Morskiej

Dużym przedsięwzięciem, o wymiarze międzynarodowym, była także organizacja na Mierzei Wiślanej spotkania „KRING of Coastal Engineers”, którego Urząd Morski w Gdyni miał zaszczyt być we wrześniu 2023 roku gospodarze - po raz drugi w historii. KRING to stowarzyszenie inżynierów ze wszystkich niemal krajów europejskich, odpowiedzialnych za ochronę brzegów morskich. Podczas tegorocznego wydarzenia mieliśmy przyjemności gościć około stu z nich, wymienić najlepsze praktyki, pochwalić się osiągnięciami i omówić najważniejsze wyzwania dla obszarów nadmorskich.

Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym. W ramach działań edukacyjnych, w 2023 roku po raz kolejny udostępniono także do zwiedzania terenową placówkę ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie przy wejściu nr 63, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt pracownicy wraz wolontariuszami przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża.

W 2024 roku, Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni (odmorska część Bulwaru Nadmorskiego), przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Półwyspie  Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze. Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

 

Budowa plaż w Mechelinkach w ramach modernizacji układów falochronów w Gdyni
Fot. Budowa plaży w Babich Dołach w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia
Fot. Budowa wjazdu technologicznego w Gdyni Oksywiu
Fot. Budowa wjazdu technologicznego w Gdyni Oksywiu
Fot. Budowa plaży w Rewie
Fot. Budowa plaży w Rewie
Fot. Sztuczne zasilanie brzegu w rejonie Pucka
Fot. Sztuczne zasilanie brzegu w rejonie Pucka
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Budowa wydm metodą biotechniczną
Fot. Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego:
Fot. Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego:

Film z realizacji odbudowy ostróg

Film z realizacji odbudowy opaski

Fot. Umocnienie brzegowe w Helu po remoncie
Fot. Umocnienie brzegowe w Helu po remoncie

Fot. Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów
Fot. Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów

24 kwietnia 2024

Uchylenie Obwieszczenia Dyrektora Urzędu Morskieg…

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni uchyla Obwieszczenie Dyrektora Urzę…

23 kwietnia 2024

„Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujem…

Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Mo…