
Aktualności
Ponad 400 kilometrów brzegu morskiego pod czujnym okiem służb Urzędu Morskiego w Gdyni – podsumowanie 2023 roku
- 22 lutego 2024

Urząd Morski w Gdyni wykonuje zadania w obszarze pasa technicznego, rozciągającego się w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim na długości 417,5 km (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego, 102,2 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3 800 ha (w tym około 1200 ha lasów, należących do Skarbu Państwa).
Te liczne zadania wykonywane są przez Inspektora Ochrony Wybrzeża, w ramach sześciu Obwodów Ochrony Wybrzeża (w Sztutowie, Sobieszewie, Rozewiu, Lubiatowie, Łebie i Ustce) i 25 Obchodów Ochrony Wybrzeża (Krynica Morska, Sztutowo, Kąty Rybackie, Jantar, Frombork, Nowakowo, Orle, Gdańsk, Gdynia, Hel, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy, Rozewie, Karwia, Dębki, Białogóra, Lubiatowo, Stilo, Rąbka, Łeba, Czołpino, Rowy, Ustka, Modlinek).
W 2023 roku w zakresie ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni zrealizował między innymi:
- sztuczne zasilanie w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata) oraz budowę plaż w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia);
komunikat z 22.02.2023 r. "Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia"
komunikat z 15.03.2023 r. "Przed wakacjami plaża w Rewie wypięknieje"
- budowę wjazdu technologicznego w Gdyni Oksywiu;
- remont umocnienia brzegowego w Helu;
- projekt pn: „Ochrona brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego”;
- monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża;
Łącznie, w 2023 roku brzeg morski w jurysdykcji Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni został sztucznie zasilony:
- na odcinku 8 km;
- ilością urobku, wynoszącą ponad 830 tys. m3.
Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie przez służby Urzędu są m.in.: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym.
W 2023 roku zabiegi biologiczne i biotechniczne, wykonane przez służby ochrony wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni to m.in.:
- 69 566 m2 posadzonych traw;
- 183 907 m2 wyłożenia chrustem;
- 53 290 m zbudowanych płotków (zwykłych, głębinowych i wyplatanych);
- 3,82 ha odnowionego lasu.
W związku z realizacją obowiązków Dyrektora Urzędu Morskiego, jako organu nadzorującego morskie obszary sieci Natura 2000, w roku 2023 m.in.:
- opracowano aktualizację projektu planu ochrony dla morskiej części specjalnego obszaru ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły PLH220044;
- zlecono aktualizację projektu planu ochrony dla obszaru specjalnej ochrony Ujście Wisły PLB220004;
- poddano aktualizacji standardowe formularze danych dla obszarów: Klify i Rafy Kamienne Orłowa PLH 220105 oraz Ostoja w Ujściu Wisły PLH22004;
- wszczęto procedurę ustalenia planu ochrony dla obszaru Klify i Rafy Kamienne Orłowa PLH220105;
- wdrażano zadania ochronne obowiązującego rozporządzenia w sprawie planu ochrony dla specjalnego obszaru ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana PLH280007, w pasie technicznym.
Monitorowano również stan metaplantowanych (przesiedlonych), w związku z realizacją inwestycji Urzędu, roślin objętych ochroną gatunkową oraz nadzorowano monitoringi, wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, realizowanych przez Urząd inwestycji. W ramach czynności Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni nadzorowano także eliminację inwazyjnego gatunku obcego (IGO), rdestowca ostrokończystego, z terenów pasa technicznego na Mierzei Wiślanej oraz prowadzono rozpoznanie stanowisk IGO roślin w pasie technicznym.
Współpracowano także z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku i Olsztynie w zakresie działań w rezerwatach przyrody, zlokalizowanych w obszarach morskich (Beka, Mewia Łacha), granicach pasa technicznego oraz w zakresie ochrony gatunkowej. W celu minimalizacji strat sezonowych oraz w ramach działań prewencyjnych, kolejny rok przeprowadzano patrole służb ochrony wybrzeża w terenie, zarówno samodzielnie, jak i z udziałem służb Straży Granicznej i Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej.

Dużym przedsięwzięciem, o wymiarze międzynarodowym, była także organizacja na Mierzei Wiślanej spotkania „KRING of Coastal Engineers”, którego Urząd Morski w Gdyni miał zaszczyt być we wrześniu 2023 roku gospodarze - po raz drugi w historii. KRING to stowarzyszenie inżynierów ze wszystkich niemal krajów europejskich, odpowiedzialnych za ochronę brzegów morskich. Podczas tegorocznego wydarzenia mieliśmy przyjemności gościć około stu z nich, wymienić najlepsze praktyki, pochwalić się osiągnięciami i omówić najważniejsze wyzwania dla obszarów nadmorskich.
Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym. W ramach działań edukacyjnych, w 2023 roku po raz kolejny udostępniono także do zwiedzania terenową placówkę ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie przy wejściu nr 63, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt pracownicy wraz wolontariuszami przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża.
W 2024 roku, Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni (odmorska część Bulwaru Nadmorskiego), przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Półwyspie Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze. Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).








Film z realizacji odbudowy ostróg
Film z realizacji odbudowy opaski


21 marca 2025
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowani…
W piątek, 21 marca br. została podpisana umowa dla zadania: Opracowan…
17 marca 2025
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na budowę fal…
W poniedziałek, 17 marca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na r…