Aktualności

  • 29 sierpnia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Już w najbliższą sobotę jedyny w swoim rodzaju Bałtycki Maraton Brzegiem Morza! Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, w tym roku biegniemy pod hasłem „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie dbamy o nasze wybrzeże”

Już po raz czternasty Urząd Morski w Gdyni, Miasto Jastarnia oraz Liga Morska i Rzeczna zapraszają do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu brzegiem morza. W sobotę, 31 sierpnia, piękne plaże Półwyspu Helskiego będą areną „XIV Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz  „IX Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 400 metrów. Na morzu natomiast, w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni zmagać będą się żeglarze. Celem naszego kameralnego, międzynarodowego i międzypokoleniowego wydarzenia jest przede wszystkim promocja zrównoważonego rozwoju strefy nadmorskiej oraz  potrzeby ochrony środowiska morskiego i wybrzeża. Z okazji 20-lecia naszej obecności w Unii Europejskiego biegniemy pod hasłem „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie dbamy o nasze wybrzeże”. 

  • 27 sierpnia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – podpisano kolejną ważną umowę

We wtorek, 27 sierpnia br. w obecności Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury oraz Arkadiusza Marchewki, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury została podpisana umowa dotycząca wielobranżowego projektu konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”), będącej elementem infrastruktury towarzyszącej budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

  • 19 sierpnia 2024
  • Michał Zygmunt

Zawiadomienie o pierwszym spotkaniu informacyjnym w ramach zadania pn. „Opracowanie projektu planu ochrony dla obszaru Natura 2000 Dolina Słupi PLH220052 w granicach wód morskich”

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wraz z Wykonawcami zapraszają na pierwsze spotkanie informacyjne, które odbędzie się w siedzibie Urzędu dnia 26.08.2024 w sali nr 027 (świetlica – poziom -1) przy ul. Chrzanowskiego 10 w Gdyni, o godz. 10:00.

  • 13 sierpnia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Ceremonia chrztu i podniesienia bandery na specjalistycznym statku pogłębiarce URSA

W piątek, 9 sierpnia 2024 roku w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku odbyła się tradycyjna uroczystość chrztu i podniesienia bandery na nowym, specjalistycznym statku Urzędu Morskiego w Gdyni, pogłębiarce URSA.

  • 23 lipca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Klif w Jastrzębiej Górze wzmocniony i bezpieczny!

Urząd Morski w Gdyni zakończył realizację inwestycji pn. „Przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze”, zlokalizowanej na wysokości ulicy Bałtyckiej. Wykonane prace zwiększyły ochronę podstawy klifu przed niszczącym działaniem morza, a także zwiększyły stateczność zbocza, eliminując jego dalsze osuwanie. Inwestycja zrealizowana została w ramach „Programu ochrony brzegów morskich”, finansowanego z budżetu państwa, a jej całkowity koszt to prawie 10 mln zł.

  • 1 lipca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

150 mln zł na zabezpieczenie przed powodzią brzegów morskich Jastarni, Rewy i Gdyni

24 czerwca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pre umowę na realizację projektu „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej” w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). - Projekt, na którego realizację udało nam się pozyskać finansowanie, składa się z trzech zadań kluczowych dla ochrony brzegów morskich Zatoki Gdańskiej. Jego realizacja przyczyni się do zmniejszenia skutków oraz zapobiegania powodziom na tym obszarze. Zabezpieczenie brzegów w Jastarni, Rewie i Gdyni wpisuje się również w całokształt naszych działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu m.in. właśnie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego. Bardzo dziękujemy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zaufanie i kolejne wsparcie naszych działań – powiedziała Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

  • 28 czerwca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Dni otwarte Ochrony Wybrzeża w Jelitkowie

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni serdecznie zaprasza do zwiedzania terenowej placówki Urzędu Morskiego w Gdyni, w której czeka na Państwa izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Nasi pracownicy z radością przedstawią tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnią m.in. po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.

  • 17 czerwca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Gdyńskie Święto Morza 2024. Szereg atrakcji, w tym pokazy ratownicze na Skwerze Kościuszki!

Urząd Morski w Gdyni wraz z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa serdecznie zapraszają na pokazy ratownicze w ramach obchodów gdyńskiego Święta Morza 2024. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 21 czerwca br. o godzinie 16.00 na akwenie przy Molo Południowym (Skwer Kościuszki za Gdyńskim Akwarium).

  • 13 czerwca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Nowy specjalistyczny statek Urzędu Morskiego w Gdyni – pogłębiarka URSA już w Polsce

Ursa to specjalistyczna jednostka pływająca - pogłębiarka ssąca nasiębierna. Przypłynęła do Polski 12 czerwca 2024 roku i zacumowała w Porcie Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Jej podstawowym zadaniem będzie obsługa nowej, ponad dwudziestokilometrowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

  • 13 czerwca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie dbamy o bezpieczeństwo morskie – 20 lat Polski w Unii Europejskiej!

Świętując wspólnie jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, Urząd Morski w Gdyni 8 czerwca br. otworzył swoje progi dla gości zainteresowanych zwiedzeniem i zapoznaniem się z pracą w naszej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (BON) oraz na wielozadaniowym statku ZODIAK II. W trakcie tego pięknego dnia można było zobaczyć pławy nawigacyjne, jak i gdzie są konserwowane, posłuchać o ich konstrukcji, przeznaczeniu, a także o tym, jak na co dzień wygląda praca służby oznakowania nawigacyjnego. Można było również  wczuć się w rolę kapitana 60-cio metrowego statku, posiadającego klasę lodową.