Aktualności
Światowy Dzień Morza – Jubileusz Konwencji MARPOL
- 27 września 2023
28 września 2023r. obchodzić będziemy Światowy Dzień Morza. Tegoroczne hasło brzmi "MARPOL at 50 – Our commitment goes on".
Obecnie żegluga zapewnia ponad 80% światowego handlu i przewozi miliony pasażerów do miejsc na całym świecie. Transport morski pozostaje najbezpieczniejszym i najbardziej energooszczędnym rodzajem transportu. Wysyłka jest kluczową częścią globalnego łańcucha dostaw. To pewne, nawet w niepewnych czasach. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) spełnia swoją rolę globalnego organu, regulacyjnego w zakresie żeglugi, zapewniając, że sektor morski dostarcza ładunki w sposób bezpieczny i zrównoważony pod względem środowiskowym. Podróż w kierunku przyjaznego dla środowiska sektora żeglugi rozpoczęła się ponad 50 lat temu. Świat uznał wówczas potrzebę ochrony naszej planety, a w szczególności środowiska morskiego. Szereg przypadków zanieczyszczenia morza stanowił silny katalizator do podjęcia działań. W tym kontekście IMO zdecydowała się przyjąć Międzynarodową konwencję o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki – w skrócie MARPOL. Z biegiem czasu państwa członkowskie IMO rozszerzyły zakres konwencji MARPOL, począwszy od przypadkowych wycieków ropy ze zbiornikowców po zapobieganie zanieczyszczeniom powodowanym przez chemikalia przewożone luzem, towary niebezpieczne, ścieki i śmieci, a ostatecznie zapobieganie zanieczyszczaniu powietrza przez statki. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę podpisania tego przełomowego traktatu środowiskowego. Aby uczcić tę wyjątkową okazję, nasz tegoroczny Temat Morski brzmi: „MARPOL na 50. – nasze zaangażowanie trwa”. Przez ostatnie dziesięciolecia MARPOL stale się rozwijała, aby nadążać za zdobytymi doświadczeniami i nowymi wymaganiami – takimi jak konieczność stawienia czoła zmianom klimatycznym i dostosowania się do nowych technologii. Jej zasady są stale unowocześniane, gdy patrzymy na zrównoważoną przyszłość i zwiększamy ochronę naszej planety i oceanów.
Projekt MARPOL wywarł pozytywny wpływ na środowisko morskie. Zmieniło to sposób projektowania i obsługi statków . Dzięki tej i innym ukierunkowanym interwencjom w ciągu ostatnich 50 lat liczba wycieków ropy spadła o ponad 90%. Dzięki MARPOLowi zakazane jest zrzucanie do morza plastikowych śmieci, a odpadów eksploatacyjnych, takich jak śmieci i ścieki, których nie można po prostu usuwać do morza- podlegają one bardzo rygorystycznym regulacjom. Przepisy, dotyczące zanieczyszczenia powietrza, znacznie ograniczyły również emisję tlenku siarki ze statków. Najnowsze wysiłki skupiają się na dekarbonizacji żeglugi, wspierając globalną walkę ze zmianami klimatycznymi. Oczywiście jest jeszcze więcej pracy do wykonania. Międzynarodowa Organizacja Morska oraz jej delegaci na całym świecie pracują nieustannie, żeby chronić środowisko morskie przed zanieczyszczeniami.
Za podświetlenie budynku Kapitanatu Portu Gdynia i piękną fotorelację dziękujemy Zarządowi Morskiego Portu Gdynia SA.
31 października 2024
Pamiętamy o Tych, którzy odeszli na wieczną wachtę
Nadchodzi czas wspomnień, refleksji i modlitwy za zmarłych. Nasze myś…
28 października 2024
Nowa wersja informatora dla żeglarzy i armatorów …
Zachęcamy do zapoznania się z nową wersją informatora dla żeglarzy i …