Logo Unii Europejskiej wraz z napisem Unia Europejska

Aktualności

Światowy Dzień Morza 2022 – Nowe technologie na rzecz bardziej ekologicznej żeglugi

  • 26 września 2022
Światowy Dzień Morza 2022

„Nowe technologie na rzecz bardziej ekologicznej żeglugi” to temat Światowego Dnia Morza w roku 2022, odzwierciedlający potrzebę wspierania ekologicznej transformacji sektora morskiego.

Tegoroczny temat jest okazją do skupienia się na znaczeniu zrównoważonego sektora morskiego i potrzebie lepszego i bardziej ekologicznego podejścia do odbudowy świata po pandemii.

Międzynarodowa Organizacja Morska aktywnie wspiera działania zmierzające do bardziej ekologicznej żeglugi w przyszłości, prezentuje innowacje morskie, badania i rozwój oraz demonstruje metody wdrażania nowych technologii.

„Nowe technologie na rzecz bardziej ekologicznej żeglugi”

Temat 2022 umożliwi szereg działań w celu zagłębienia się w konkretne tematy, związane z promowaniem innowacji, sprzyjających zaangażowaniu społecznemu i wykorzystaniem nowych technologii w celu wsparcia potrzeb bardziej ekologicznej transformacji sektora morskiego, zwłaszcza w kontekście krajów rozwijających się.

Zagadnienie nowych technologii na rzecz bardziej ekologicznej żeglugi jest powiązane z celami zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności w sprawie działań na rzecz klimatu i rozsądnego użytkowania oceanów, mórz i zasobów morskich; zrównoważonego rozwoju  dotyczącego przemysłu, innowacji i infrastruktury; oraz celu, który podkreśla znaczenie partnerstw i wdrażania instrumentów niezbędnych dla osiągnięcia tych celów.

Departament Współpracy Partnerskiej i Projektów IMO (DPP) został utworzony w 2020 r., aby służyć jako brama do rozwijania możliwości współpracy z szeroką gamą partnerów zewnętrznych, w tym z państwami członkowskimi IMO, agencjami ONZ, instytucjami finansowymi, organizacjami pozarządowymi, organizacjami międzyrządowymi i sektorem prywatnym.

Światowy Dzień Morza – 29 września 2022 r.

Światowy Dzień Morza będzie obchodzony w siedzibie IMO 29 września 2022 r.

IMO zachęca rządy państw członkowskich i organizacji stowarzyszonych do organizowania wydarzeń przez cały rok i jak najwcześniejszego informowania Sekretariatu za pośrednictwem mediów[@]imo.org o wszelkich planowanych działaniach. Udział w mediach społecznościowych jest również mile widziany, za pośrednictwem Twittera, oznaczając @IMOHQ i używając hashtagu #WorldMaritimeTheme przez cały rok i #WorldMaritimeDay do świętowania samego Dnia. Zdjęcia z wydarzeń można przesyłać na adres: media[@]imo.org.

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO WMD 2022

9 lutego 2024

Urząd Morski w Gdyni otrzymał dofinansowanie na z…

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, …

26 stycznia 2024

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny …

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece …