Aktualności

Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza

  • 30 kwietnia 2024
Wał przeciwpowodziowy Krynica Morska
Wał przeciwpowodziowy w Krynicy Morskiej fot. Polska-morska.pl

Pod koniec kwietnia Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejną pre umowę w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Dotyczy ona przeglądu i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, znajdujących się we właściwości Urzędu Morskiego w Gdyni (województwo pomorskie oraz warmińsko-mazurskie). Przewidywana data zakończenia realizacji projektu to koniec 2025 roku a jego szacunkowy koszt wynosi 2 mln zł (w tym 1,59 dofinansowania w ramach UE).

W ramach projektu przewiduje się weryfikację i aktualizację metodyki opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, przegląd i aktualizację map od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych. Ilość regionów wodnych i obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, dla których zostaną sporządzone mapy, będzie wynikać z aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza i morskich wód wewnętrznych. W ramach projektu zakupiony zostanie również sprzęt i oprogramowanie niezbędne  do weryfikacji map.

Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego wynikają z  ustawy Prawo wodne i są niezbędne dla wykonania postanowień unijnej Dyrektywy Powodziowej.

- Mapy przygotowują dyrektorzy urzędów morskich i przekazują Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Stanowią one integralny element map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego dla całego kraju.  Aktualnie obowiązujące mapy dostępne są na Hydroportalu ISOKpowiedziała dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Cele szczegółowe projektu to:

  • wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego;
  • opracowanie i aktualizacja dokumentów strategicznych/planistycznych w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.

 

 

 

 

31 października 2024

Pamiętamy o Tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Nadchodzi czas wspomnień, refleksji i modlitwy za zmarłych. Nasze myś…

28 października 2024

Nowa wersja informatora dla żeglarzy i armatorów …

Zachęcamy do zapoznania się z nową wersją informatora dla żeglarzy i …