Aktualności

Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie dbamy o bezpieczeństwo morskie – 20 lat Polski w Unii Europejskiej!

  • 13 czerwca 2024
Wejście na pokład ZODIAK II

Świętując wspólnie jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, Urząd Morski w Gdyni 8 czerwca br. otworzył swoje progi dla gości zainteresowanych zwiedzeniem i zapoznaniem się z pracą w naszej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (BON) oraz na wielozadaniowym statku ZODIAK II. W trakcie tego pięknego dnia można było zobaczyć pławy nawigacyjne, jak i gdzie są konserwowane, posłuchać o ich konstrukcji, przeznaczeniu, a także o tym, jak na co dzień wygląda praca służby oznakowania nawigacyjnego. Można było również  wczuć się w rolę kapitana 60-cio metrowego statku, posiadającego klasę lodową.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas w tym dniu odwiedzili! A wyglądało to tak…

Nowy budynek BON, wraz z niezbędną infrastrukturą, powstał w ramach projektu „Zintegrowany system oznakowania nawigacyjnego z elementami e-Navigation”, prowadzonego przez Urząd Morski w Gdyni. Projekt współfinansowany był w ramach działania 3.2: Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimedialnych oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowych TEN-T i transportu multimedialnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Udostępniona do zwiedzania była również flagowa jednostka pływająca Urzędu Morskiego w Gdyni ZODIAK II. Została ona zbudowana, tak jak szczecińska, bliźniacza PLANETA I,  w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie pn. „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020. Obie jednostki wybudowano w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Warto przypomnieć, iż zostały one docenione przez wydawnictwo branżowe Baird Maritime, jako najlepsze jednostki robocze 2020 roku.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony z informacjami o pozostałych wydarzeniach, związanych z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE: https://20lat.eu/

1 lipca 2024

150 mln zł na zabezpieczenie przed powodzią brzeg…

24 czerwca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Oc…

28 czerwca 2024

Dni otwarte Ochrony Wybrzeża w Jelitkowie

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni serdecznie zaprasza do zwiedzania t…