Aktualności

  • 16 kwietnia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Kolejne działania Urzędu Morskiego w Gdyni na rzecz ochrony środowiska naturalnego 

Urząd Morski w Gdyni podpisał z  Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  pre-umowę na „Opracowanie projektów planów ochrony dla obszarów Natura 2000, będących pod nadzorem Urzędu Morskiego w Gdyni”. Pre-umowa pozwoli zinwentaryzować dane o przyrodzie w przedmiotowych obszarach NATURA 2000, określić zagrożenia oraz działania mogące pomóc utrzymać lub polepszyć ich stan.

  • 22 marca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Drugi finał konkursu fotograficznego „Urząd Morski w Gdyni – ludzie, inwestycje, obiekty. Praca i zadania okiem Pracowników”

Podczas wielkanocnego spotkania załogi Urzędu Morskiego w Gdyni, które odbyło się w piątek, 22 marca br. ogłoszone zostały wyniki II edycji konkursu fotograficznego „Urząd Morski w Gdyni – ludzie, inwestycje, obiekty. Praca i zadania okiem Pracowników”. W uroczystości wziął udział minister infrastruktury, Dariusz Klimczak oraz Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktur odpowiedzialny za gospodarkę morską, gospodarkę wodną i żeglugę śródlądową.

  • 22 marca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Tor wodny do portu w Elblągu zostanie pogłębiony

W piątek, 22 marca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał porozumienie z Zarządem Morskiego Portu Elbląg w sprawie współpracy przy budowie ostatniego odcinka drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga. Dotyczy ono możliwości składowania urobku z prac czerpalnych na działkach należących do Miasta Elbląg, a będących w dyspozycji Zarząd Morskiego Portu Elbląg. Na jego mocy pogłębiony zostanie ostatni odcinek toru wodnego na rzece Elbląg, zapewniając dostęp do elbląskiego portu.

  • 11 marca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to  element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.

  • 1 marca 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Wiekowe falochrony w Ustce zostaną wyremontowane

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie Falochron Zachodni, Wschodni oraz Nabrzeże Pilotowe. Zostanie odtworzona również ostroga przy Falochronie Zachodnim.

  • 26 lutego 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Urząd Morski w Gdyni udzielił kolejnych zamówień okołoprojektowych w ramach intensywnej realizacji projektu budowy falochronu osłonowego dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk” na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminalu FSRU- projekt realizowany przez Gaz-System S.A.). Wykonanie tej infrastruktury powierzono inwestorowi posiadającemu olbrzymie doświadczenie w realizacji morskich robót hydrotechnicznych - Urzędowi Morskiemu w Gdyni. Do ustawowych zadań Urzędu Morskiego w Gdyni należy m.in. budowa infrastruktury, zapewniającej dostęp do portów od strony morza -  bez niej funkcjonowanie terminalu FSRU nie byłoby możliwe. W ramach realizacji tych zadań, w ostatnim czasie m.in. udzielono zamówień – na prace geologiczne oraz badania ferromagnetyczne

  • 22 lutego 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Ponad 400 kilometrów brzegu morskiego pod czujnym okiem służb Urzędu Morskiego w Gdyni – podsumowanie 2023 roku

W 2023 roku w zakresie ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni zrealizował między innymi: sztuczne zasilanie w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata) oraz budowę plaż w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia); budowę wjazdu technologicznego w Gdyni Oksywiu; remont umocnienia brzegowego w Helu; projekt pn: „Ochrona brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego”; monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża. Łącznie, w 2023 roku brzeg morski w jurysdykcji Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni został sztucznie zasilony: na odcinku 8 km ilością urobku, wynoszącą ponad 830 tys. m3.

  • 9 lutego 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Urząd Morski w Gdyni otrzymał dofinansowanie na zakup samochodów elektrycznych

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przyznał Urzędowi Morskiemu w Gdyni dofinansowanie w wysokości 1 mln zł. na zakup 4 samochodów elektrycznych. Umowa o dofinansowanie została podpisana 2 lutego br., a zawarty w niej termin wykorzystania przyznanych środków to 31 grudnia br.

  • 26 stycznia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. Jest to  IV Etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. W ramach tego kontraktu, na rzece Elbląg wykonany zostanie tor wodny o długości 8,6 km i głębokości 5 m.

  • 17 stycznia 2024
  • Magdalena Kierzkowska

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska powołana na stanowisko Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak powołał z dniem 16 stycznia 2024 roku Panią Annę Stelmaszyk-Świerczyńską na stanowisko Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Powołanie nowej Pani Dyrektor wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Pan Arkadiusz Marchewka.