Przekazanie Wykonawcy placu budowy pod realizację zadania „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską część I”

Miejsce realizacji prac - teren budowy

Zgodnie z umową  Inwestor, Urząd Morski w Gdyni, w piątek, 18 października przekazał Wykonawcy – konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. teren, na którym prowadzone będą prace w ramach pierwszego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Wykonawca obecnie pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi,  wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej. O zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Czytaj dalej

Umowa na realizację projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I” podpisana

W piątek, 4 października 2019 roku w siedzibie służby dyżurnej Kapitanatu Portu Elbląg podpisano umowę z Wykonawcą projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I”, konsorcjum N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o.

Uroczyste złożenie podpisów poprzedziła krótka konferencja, w której głos zabrali: Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Małgorzata Winiarek-Gajewska, Prezes Zarządu NDI S.A., Nic De Roeck, Dyrektor Regionalny – Europa, BESIX oraz Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich, który odczytał list od Przewodniczącego Konwentu Morskiego, kpt.ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego.

Minister Gróbarczyk podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowania do inwestycji. W swoim wystąpieniu powiedział: „Otwarcie dostępu do Zalewu Wiślanego było dla nas priorytetem. Od dziesięcioleci mówiło się, że ta inwestycja powinna być zrealizowana. Mówiono, a dziś ta inwestycja staje się faktem.” Zwrócił się również do Wykonawcy  –  „przed Państwem ogromne zadanie, ale wierzę, że poradzicie sobie Państwo z tym doskonale.”

Czytaj dalej

MSP Forum 2019

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Maritime Spatial Planning Forum Global meets regional, która odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2019 r. w Rydze (Łotwa). Organizatorem wydarzenia są autorzy projektu Pan Baltic Scope, VASAB, Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Komisji Europejskiej (DG MARE) oraz Międzyrządowa Komisja Oceanograficzna OIC-UNESCO.

Maritime Spatial Planning Forum, w skrócie MSP Forum, łączy Czwarte Międzynarodowe Forum Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich, Trzecie Bałtyckie Forum Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich z konferencją zamykającą projekt Pan Baltic Scope. Hasłem przewodnim konferencji jest umożliwienie „spotkania się” problematyki globalnej z problematyką regionalną w zakresie morskiego planowania przestrzennego (MSP).

Czytaj dalej

Informacja na temat zasilania plaż – komunikat nr 5

Dobiegają końca prace czerpalne/refulacyjne prowadzone od czerwca br. przez Urząd Morski w Gdyni w ramach projektu  „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”.

Link do prezentacji na temat projektu: https://prezi.com/view/Y8rJ4cKE8DLUKGlaDYUI/

Ostatnim przedsięwzięciem jest demontaż rurociągów  podwodnych, które używane były do refulacji. Demontaż  odbywa się na plażach Wyspy Sobieszewskiej (wejścia na plaże od nr 15 do nr 19). Ze względów bezpieczeństwa odcinek ten został czasowo zamknięty. Przewidywany termin zakończenia prac to 13 października 2019 roku.

Poprzednie komunikaty oraz informacje związane z projektem:

https://www.umgdy.gov.pl/?p=29989

https://www.umgdy.gov.pl/?p=30082#more-30082

https://www.umgdy.gov.pl/?p=29660

https://www.umgdy.gov.pl/?p=29381

https://www.umgdy.gov.pl/?p=29294

Światowy Dzień Morza 2019

Światowy Dzień Morza 2019

Światowy Dzień Morza 2019

W czwartek, 26 września br. po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Morza –  święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Z tej okazji, jak co roku, Sekretarz Generalny Organizacji, Pan Kitack Lim wystosował okolicznościowe przesłanie do międzynarodowej społeczności morskiej.

Tegoroczne obchody celebrowane będą pod hasłem „Wzmacnianie pozycji kobiet w społeczności morskiej”.

Urząd Morski w Gdyni z okazji Światowego Dnia Morza co roku dekoruje swoje budynki oraz jednostki pływające galą banderową.

Treść przesłania Sekretarza Generalnego IMO na 2019 rok.

„Hydrograf 17” – nowa jednostka dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Płynący statek Hydrograf 17

Trwa odbiór nowego statku dla Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jest to jednostka przeznaczona do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego. Jej portem stacjonowania będzie Elbląg, ale do wtorku (10 września) można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki w Gdyni.

„Hydrograf 17” przypłynął do Gdyni wieczorem 28 sierpnia b.r. z Finlandii. Został wyprodukowany na zamówienie Urzędu w fińskiej stoczni Tyovene OY i sfinansowany w 85 % przy udziale funduszy unijnych w ramach projektu „Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni” (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).

Czytaj dalej

Jedyny w swoim rodzaju, jubileuszowy X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza już za nami

Start X Baltyckiego Maratonu Brzegiem MorzaW sobotę, 24 sierpnia maratończycy i półmaratończycy spotkali się w Jastarni na X Bałtyckim Maratonie Brzegiem Morza, który jest jedynym tego typu biegiem w Polsce i jednym z dwóch w Europie. Trasa maratonu bowiem w całości została poprowadzona po plaży, co pozwoliło uczestnikom dokładnie poznać bałtyckie wybrzeże od Jastarni, aż do Władysławowa. W tym roku plaża nie sprzyjała jednak rekordom, najlepszy czas tegorocznej edycji to 3:27:19.

Czytaj dalej

X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz IX Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Już po raz dziesiąty, jubileuszowy, zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. W sobotę, 24 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz  „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”.  Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Czytaj dalej

NostriMaris – wodowanie kadłuba jednostki wielozadaniowej

Logo projektu NostriMaris26 lipca, w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, odbyła się uroczystość wodowania kadłuba pierwszej jednostki wielozadaniowej, powstającej w ramach realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Dwa bliźniacze statki są budowane przez gdańską stocznię dla Urzędu Morskiego w Szczecinie i Urzędu Morskiego w Gdyni. Zastąpią ponad 35-letnie stawiacze pław: szczecińską „Planetę” i gdyńskiego „Zodiaka”.

Wodowanie kadłuba ZODIAK II

Wodowanie kadłuba ZODIAK II

Czytaj dalej