Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w zakresie ochrony wybrzeża – podsumowanie 2021 roku, w tym film o ochronie wydm!

Plaża w Dębkach z drona

Plaża w Dębkach z lotu ptaka

W 2021 roku w ramach ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni wykonał między innymi:

  1. Sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego w ilości ponad 150 tys m3 (m.in. w rejonie Kuźnicy, Jastarni, Chałup)
  2. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej,  polegające na budowie ok 3 km  wału przeciwpowodziowego oraz około 1 km mobilnych przegród powodziowych w portach Krynicy Morskiej. W ten sposób cała miejscowość została zabezpieczona przed powodzią od strony Zalewu Wiślanego – link do informacji „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej
  3. Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów w ilości około 60 tysięcy m3- film z realizacji
  4. Sztuczne zasilanie w rejonie Ustki w ilości około 100 tysięcy m3 – film z realizacji
  5. Wykonano monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża wraz z Zalewem Wiślanym – wszystkie dane są dostępne nieodpłatnie na stronie: https://sipam.gov.pl/geoportal

W roku 2022 Urząd Morski w Gdyni  planuje prowadzić kolejne przedsięwzięcia, między innymi: sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, budowę zjazdu technicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie w rejonie Ustki, kontynuację odbudowy systemu ostróg na Półwyspie Helskim (Władysławowo-Kuźnica), monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego, monitoring lotniczy i batymetryczny całego pomorskiego wybrzeża.

Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie są: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym. Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasze działania w zakresie ochrony wybrzeża:
Ochrona wydm – film edukacyjny

Ochrona wydm – film edukacyjny z audiodeskrypcją

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom i pracownikom Urzędu za przygotowanie, realizację i ogromne zaangażowanie w projekt. W 2022 roku planujemy rozszerzyć działania wolontariatu o tereny Trójmiasta i Mierzei Wiślanej.

Już dzisiaj zapraszamy zainteresowanych do udziału w wolontariacie w okresie maj – wrzesień 2022 roku.

W ramach działań edukacyjnych, w 2021 roku po raz kolejny udostępniliśmy także do zwiedzania terenową placówkę ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt nasi pracownicy przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnili po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ochronie wybrzeża zapraszamy na naszą stronę:

https://www.umgdy.gov.pl/?page_id=35055

lub kontakt mailowy: ow@umgdy.gov.pl