Obchody Święta Morza 2021 – „W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”

Organizatorzy Święta Morza na pokładzie Kontrolera 20W piątek, 18 czerwca br. o godzinie 12.00 z pokładu jednostki inspekcyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawiciele Organizatorów Święta Morza uczcili minutą ciszy pamięć po zmarłych i złożyli do morza wieniec w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę. W tym roku, podczas uroczystości tradycyjnie odbywającej się w dniu inauguracji gdyńskich obchodów, towarzyszył nam statek ratowniczy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – SZTORM.

Modlitwę na burcie odmówił Ojciec Edward Pracz, Duszpasterz Ludzi Morza. Gości  natomiast powitał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mówią m.in.:

Pomni wiekowych morskich tradycji naszych przodków, spotkaliśmy się dzisiaj na pokładzie jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni celem uczczenia pamięci tych, którzy złożyli swe życie w obronie morskich granic lub poświęcili je dla rozwoju silnej i morskiej Polski. Symboliczny wieniec składamy do morza dla Tych, co z niego nie powrócili lub jemu oddali całe swe życie pracując na lądzie…

  • marynarzy polskiej floty wojennej i handlowej
  • pracowników administracji morskiej, pracowników portowych, wykładowców szkół morskich
  • rybaków, żeglarzy, nurków
  • twórców polskiej gospodarki morskiej.

Pokłony Tym, co odeszli na wieczną wachtę!

Logo swięta MorzaTegoroczny program Święta Morza

O Święcie Morza

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.

Następnie, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.

Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.