Tym, co odeszli na wieczną wachtę…

Tym, co odeszli na wieczną wachtę…

Dzisiaj, 2 listopada w Dzień Zaduszny nasze myśli skupiają się na TYCH, CO Z MORZA NIE POWRÓCILI. W ten szczególny czas listopadowej zadumy wspominamy wszystkich, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, podczas codziennej pracy w marynarce handlowej i rybołówstwie, a także pasjonatów i pionierów żeglarstwa morskiego.

W piątek, 30 października odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Redłowie, aby upamiętnić wziętych do niewoli przez Niemców, a następnie zdradliwie pomordowanych w listopadzie 1939 roku w lasach pod Piaśnicą Pracowników Urzędu Morskiego, m.in. inż. Stanisława Łęgowskiego, ówczesnego Dyrektora Urzędu.

Pod znajdującą się w naszej siedzibie głównej tablicą, uwieczniającą ten tragiczny moment z historii polskiej administracji morskiej i śmierć jedenastu Pracowników Urzędu, jak co roku palą się znicze.

Tego samego dnia, swoich zmarłych Kolegów wspominali pomorscy żeglarze. Jak co roku zrobili to pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Tam również byliśmy obecni i złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów.