Nie żyje Komandor Edward Kinas, długoletni Przyjaciel Urzędu Morskiego w Gdyni

Komandor Edward Kinas podczas dekoracji uczestników Bałtyckich Regat o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni w 2017r. Komandor był organizatorem wszystkich edycji regat, które w 2019r. odbyły się już po raz dziewiąty. Są one nierozłącznym elementem Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza, organizowanego przez nasz Urząd, Ligę Morską i Rzeczną oraz Miasto Jastarnia

Komandor Edward Kinas (pierwszy z lewej strony) podczas dekoracji uczestników Bałtyckich Regat o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni w 2017r. Komandor był organizatorem wszystkich edycji regat, które w 2019r. odbyły się już po raz dziewiąty. Są one nierozłącznym elementem Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza, organizowanego przez nasz Urząd, Ligę Morską i Rzeczną oraz Miasto Jastarnia.

Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy pomorskiego żeglarstwa, Edward Kinas, we wtorek 17 grudnia odszedł na wieczną wachtę. Był doskonałym żeglarzem, wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Najszczersze kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego, Członkom Jacht Klubu „Kotwica”          oraz całemu Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu

składa Dyrektor i Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Edward Kinas urodził się w 1935 roku. Życie związał z Marynarką Wojenną – ukończył szkołę oficerską, pływał na „Iskrze”, okrętach podwodnych oraz pracował w Dowództwie Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dochodząc do stopnia komandora.

Jego największą pasją było żeglarstwo, które zaczął uprawiać w 1950 roku w Lidze Morskiej i Rzecznej w Gryficach, a kontynuował w Gdyni w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”. Był świetnym regatowcem, z sukcesami startującym w najważniejszych polskich regatach morskich. Uczestniczył również w zagranicznych imprezach, m.in. The Tall Ships Races – wygrał w 2005 roku grupę C na jachcie „Tornado”. Organizował również rejsy historyczne śladami polskich okrętów podwodnych.

Edward Kinas dał się poznać również jako wybitny organizator. Był wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, p.o. prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Należał również do Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zmarł 17 grudnia 2019 roku.

– To niepowetowana strata – mówi prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Straciliśmy nie tylko działacza, ale po prostu przyjaciela i dobrego człowieka. Powstała luka, którą trudno będzie zapełnić. Ze słowami Prezesa nie sposób się nie zgodzić.

Tekst: Jędrzej Szerle, www.zeglarskie.info