Jedyny w swoim rodzaju, jubileuszowy X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza już za nami

Start X Baltyckiego Maratonu Brzegiem MorzaW sobotę, 24 sierpnia maratończycy i półmaratończycy spotkali się w Jastarni na X Bałtyckim Maratonie Brzegiem Morza, który jest jedynym tego typu biegiem w Polsce i jednym z dwóch w Europie. Trasa maratonu bowiem w całości została poprowadzona po plaży, co pozwoliło uczestnikom dokładnie poznać bałtyckie wybrzeże od Jastarni, aż do Władysławowa. W tym roku plaża nie sprzyjała jednak rekordom, najlepszy czas tegorocznej edycji to 3:27:19.

Powiedzieć, że 24 sierpnia pogoda była plażowa, to nie powiedzieć nic. Tego dnia było bezwietrznie i temperatura oscylowała w okolicach 24-25 stopni. Wprawdzie start maratonu rozpoczął się już o 9 rano, ale biegacze znajdowali się na trasie nawet do 16:00, w związku z czym załapali się na najtrudniejszą porę dnia i rywalizowali w największym słońcu – ratunkiem na szczęście były gęsto rozstawione punkty odżywcze i Bałtyk, do którego można było wbiegać bez ograniczeń. Żeby nie było za łatwo, przeszkodę na trasie stanowili też plażowicze, którzy na ten dzień musieli podzielić się przestrzenią i uchylić skrawek parawanu dla sportowców. Większość osób na szczęście nie miała z tym problemów i dodatkowo, co podkreślali zawodnicy na mecie, plażowicze aktywnie kibicując zawodnikom stworzyli doskonałą i napędzającą do walki, niepowtarzalną atmosferę.

W tym biegu najtrudniejsze było zmierzenie się ze sobą i z własnymi ograniczeniami, a także dobra taktyka i rozłożenie sił. Mówi się, że w tym biegu warto już na początku wyrobić sobie pozycję, ponieważ im dalej, tym trudniej wyprzedzać i wydobywać magazynowane zapasy energii. Ważną decyzją również było to, czy biegać w butach czy na boso. Żadne rozwiązanie nie było idealne, większość osób jednak zrzucała buty jeszcze przed startem lub ewentualnie w połowie trasy.

 

Ciekawe było to, że w tym biegu można było spotkać zawodników z całego kraju, którzy często podporządkowywali sobie urlopy, by tu wystartować. Było też wielu wytrawnych maratończyków, np. Przemysław Torłop z Gdańska, który nie tylko startował we wszystkich edycjach Bałtyckiego Maratonu w Jastarni, ale też ten bieg był 650. maratonem w jego karierze.

X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza wygrał Rafał Budnicki z Dream Run Warszawa z czasem 3:27:19. Pierwsza kobieta na mecie była Aleksandra Jachimczyk z Parkrun Chrzanów z czasem 4:00:45. Oboje są już weteranami tej imprezy, Rafał w zeszłym roku był drugi w open, a Aleksandra startowała w Bałtyckim Maratonie od początku i za każdym razem stawała na podium.

WYNIKI Z BAŁTYCKIEGO MARATONU BRZEGIEM MORZA

Tego dnia oprócz maratonu odbył się jeszcze półmaraton oraz biegi dla dzieci i młodzieży w kilku kategoriach.

WYNIKI Z BIEGU DZIECI

Dekoracja zwycięzców połączona była zaś z koncertami na scenie przy porcie w Jastarni i zakończyła się jubileuszowym tortem dla wszystkich uczestników imprezy. Wręczono liczne puchary w tym puchar od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uzupełniono je również o vouchery na sprzęt sportowy.

Tort jubileuszowy

GALERIA ZDJĘĆ Z BAŁTYCKIEGO MARATONU BRZEGIEM MORZA

GALERIA ZDJĘĆ Z BIEGU DZIECI

Nieodłącznym elementem Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza są również Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. W tegorocznej, IX edycji wystartowało 9 załóg. Wśród Urzędów Morskich na mecie pierwszy zameldował się jacht Masquenada, obsadzony pracownikami Urzędu Morskiego w Gdyni z kapitanem Wacławem Lipcem, drugi przybył Trefl kierowany przez Dariusza Sapkowskiego z załogą Urzędu Morskiego w Słupsku, trzeci natomiast w Porcie Jastarnia pojawił się Sarmata dowodzony przez Andrzeja Dołgopołowa i załogę Urzędu Morskiego w Szczecinie. Drugi jacht z naszego Urzędu, Andromeda uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji. Dowodził nim Władysław Spichalski.

Swoim udziałem regaty Urzędu Morskiego w Gdyni zaszczyciły również zaprzyjaźnione instytucje- Marynarka Wojenna (I miejsce w klasyfikacji generalnej), Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (IV miejsce w klasyfikacji generalnej), Port Gdynia (sponsor Maratonu – V miejsce w klasyfikacji generalnej), Liga Morska i Rzeczna (jeden z organizatorów Maratonu – VIII miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz Jacht Klub Marynarki Wojennej (organizator Regat).

Organizatorami X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza byli: Urząd Morski w Gdyni, Miasto Jastarnia, Miasto Władysławowo, Związek Miast i Gmin Morskich i Liga Morska i Rzeczna.