Święto Morza zawsze w Gdyni i to już od tego tygodnia!

Święto Morza 2019

W ramach tegorocznych  obchodów Święta Morza, Urząd Morski w Gdyni planuje, podobnie jak w latach ubiegłych organizację dwóch  wydarzeń.

Pierwszym z nich będzie tradycyjne złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. W piątek, 21 czerwca o godzinie 12.00 z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawiciele Organizatorów złożą do morza specjalnie przygotowaną wiązankę i uczczą modlitwą oraz minutą ciszy pamięć po zmarłych.

Drugim organizowanym przez nas wydarzeniem będzie ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych .Pokaz działań służb odbędzie się 27 czerwca, w godzinach 14.00-15.00. Niewątpliwie będzie to atrakcja dla mieszkańców Gdyni oraz turystów odwiedzających w tych dniach nasze miasto. Z uwagi na miejsce (okolice południowego wejścia do portu Gdynia i Akwarium Gdyńskiego), będzie to także wyjątkowa okazja przyjrzenia się działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu. Ilość jednostek pływających, widowiskowość samego ćwiczenia, stanowią o szczególnej atrakcyjności naszej oferty na ten wakacyjny dzień. Bez względu na wiek i zainteresowania – każdy znajdzie coś dla siebie!

W pokazie działań uczestniczyć będą m.in.:

-łodzie bojowe BOA KG Policji i JW Formoza, jednostki pływające SAR , okręt 3 Flotylli Okrętów, holownik pożarniczy, łodzie patrolowe Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Administracji Skarbowej, a także jednostki pływające Urzędu Morskiego TUCANA, Kontroler- 22, Kontroler -6,  Kontroler -12.

– śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni L-410 Turbolet.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w ramach tegorocznego Święta Morza oraz szczegółowy harmonogram na stronie: http://gdynia.pl/swietomorza