IX Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz VIII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Plakat IX Bałtycki Maraton Brzegiem MorzaTradycyjnie, w ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. Już w sobotę 25 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „IX Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza” oraz  „V Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza”.  Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

 W dobie wielkiej popularności biegania, gdy maratony odbywają się praktycznie w każdym możliwym miejscu, my zapraszamy do udziału w biegu, który pod wieloma względami jest zupełnie wyjątkowy. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, ponieważ już bliżej linii brzegowej biegać się po prostu nie da. Jesteśmy jedynym w Polsce i drugim w Europie maratonem odbywającym się w całości po morskiej plaży. Trasą biegu jest  piaszczysty brzeg obmywany przez morskie fale, co nadaje mu cechy ubitej gruntowej drogi. Dla tych wszystkich, którzy nie czują się na siłach pokonać 42 km, czy też nie chcą zbytnio eksploatować się przed jesiennymi maratonami, stworzyliśmy możliwość przebiegnięcia dystansu o połowę krótszego.

Bałtycki Maraton Brzegiem Morza w 2017 roku, w plebiscycie „Złote Biegi 2017” portalu MaratonyPolskie.pl otrzymał najwyższe odznaczenie w kategorii maratony kameralne. Ponadto zyskał dużo pozytywnych głosów w innych kategoriach m.in.:

III miejsce w kategorii biegów organizowanych w województwie pomorskim

IV miejsce w kategorii biegi przełajowe

V miejsce w kategorii miast do 5 tys. mieszkańców

VII miejsce w kategorii miasta, gminy i ośrodki

VII miejsce w kategorii biegów średnich

Co roku, specjalne puchary funduje również Prezydent RP, Pan Andrzej Duda, a patronem honorowym tegorocznego wydarzenia jest Minister Gospodarki  Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pan Marek Gróbarczyk.

W tym roku, pierwszy raz w historii biegów, dla zwycięzców maratonu (pierwsze trzy miejsca w kategorii mężczyzn i kobiet) czekają wyjątkowe bursztynowe medale, zaprojektowane przez Danutę Burczik-Kruczkowską. Chyba nie ma bardziej charakterystycznego dla polskiego wybrzeża skarbu Bałtyku aniżeli bursztyn, który uwieńczy trud naszych biegaczy.

Po biegach  zawodników zapraszamy na poczęstunek, a wszystkich pozostałych – kibiców, turystów oraz mieszkańców na  wręczenie nagród, które odbędzie sie tradycyjnie na scenie w Porcie Rybackim w Jastarni, gdzie do wieczora trwać będzie  festyn na zakończenie wakacji.

W trosce o bezpieczeństwo imprezy oraz komfort uczestników,  wyznaczyliśmy limity zgłoszeń do obu biegów. Mamy nadzieję, iż z uwagi na  trwającą modę na bieganie oraz niepowtarzalny i wyjątkowych charakter naszej imprezy zostaną one w tym roku w pełni wykorzystane. Do chwili obecnej na liście startowej znajduje się 232 zawodników (132 półmaraton; 100 maraton).

Po asfalcie maraton można pobiec już praktycznie w każdym mieście, maratonów górskich też mamy w Polsce sporo, natomiast okazja, żeby zrobić to w tak urokliwym miejscu, jak Półwysep Helski jest tylko jedna. Dla maratończyków i ich rodzin, będących jak zwykle najwierniejszymi  kibicami, będzie to wspaniała okazja na miłe spędzenie ostatnich chwil  lata w jednym  z najatrakcyjniejszych miejsc naszego kraju. Do zobaczenia na starcie!

Zapisy na stronie: www.zapisyelektroniczne.pl

Organizatorzy:         

Urząd Morski w Gdyni

Miasto Jastarnia

Liga Morska i Rzeczna

Miejski Ośrodka Kultury i Sportu w Jastarni

Miasto Władysławowo

Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie

Związek Miast i Gmin Morskich

Restauracja ANANASY Jastarnia

Hotel Dom Zdrojowy

Bryza Resort & SPA

Partnerzy:

Morski Oddział Straży Granicznej, Placówka Straży Granicznej we Władysławowie, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Masażyści z Zespołu Szkół Policealnych w Wejherowie

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Komenda Powiatowa Policji w Pucku

Straż Miejska w Jastarni

Good Time elektroniczny pomiar czasu

KONSAL Sp. z o.o.

Gmina Kosakowo

Starostwo Powiatowe w Pucku

Urząd Miasta Puck

Miasto Gdynia

Sponsorzy:

Hotel Bryza

Hotel Dom Zdrojowy

Naftoport

PoloMarket

Comal

Bortex Sport

Danuta Burczik-Kruczkowska – pracownia bursztynu

Moto Cave

Cele, idea:

Pierwszy Bałtycki Maraton Brzegiem Morza został zorganizowany w 2010  dla uczczenia 90-lecia Urzędu Morskiego w Gdyni, a tym samym polskiej administracji morskiej. Ogromne zainteresowanie i wspaniała atmosfera towarzysząca biegowi skłoniły nas do organizacji imprezy w latach kolejnych.

Przyświecają nam następujące cele:

  • popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu
  • popularyzacja walorów turystycznych Półwyspu Helskiego, w szczególności gmin leżących na trasie biegu
  • promocja zasad zrównoważonego użytkowania morza i terenów nadmorskich.

JASTARNIA, 25 SIERPNIA 2018 ROKU

Zapraszamy na Półwysep Helski, gdzie już po raz dziewiąty odbędzie się Bałtycki Maraton Brzegiem Morza  na trasie Jastarnia-Jurata-Własysławowo-Jastarnia oraz V Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza  na trasie Jastarnia-Jurata-Kuźnica-Jastarnia

9.00       START Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza (plaża przy latarni morskiej, wejście nr 50)

9.15       START Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza (plaża przy latarni morskiej, wejście nr 50)

10.00     bieg dla dzieci (wejście nr 50 – zapisy na plaży)

15.00     koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej  (scena przy bosmanacie)

16.00     dekoracja zwycięzców VIII regat o puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni (scena przy bosmanacie)

17.00     dekoracja zwycięzców IX Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza  i V Półmaratonu Brzegiem Morza (scena przy bosmanacie)

18.00     Koncert zespołu E-maill prowadzony przez znanego prezentera telewizyjnego Arka Braxtona, a do tańca zagra Dydżej Stefan