„Hydrograf 17” – nowa jednostka dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Płynący statek Hydrograf 17

Trwa odbiór nowego statku dla Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jest to jednostka przeznaczona do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego. Jej portem stacjonowania będzie Elbląg, ale do wtorku (10 września) można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki w Gdyni.

„Hydrograf 17” przypłynął do Gdyni wieczorem 28 sierpnia b.r. z Finlandii. Został wyprodukowany na zamówienie Urzędu w fińskiej stoczni Tyovene OY i sfinansowany w 85 % przy udziale funduszy unijnych w ramach projektu „Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni” (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).

Czytaj dalej

Jedyny w swoim rodzaju, jubileuszowy X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza już za nami

Start X Baltyckiego Maratonu Brzegiem MorzaW sobotę, 24 sierpnia maratończycy i półmaratończycy spotkali się w Jastarni na X Bałtyckim Maratonie Brzegiem Morza, który jest jedynym tego typu biegiem w Polsce i jednym z dwóch w Europie. Trasa maratonu bowiem w całości została poprowadzona po plaży, co pozwoliło uczestnikom dokładnie poznać bałtyckie wybrzeże od Jastarni, aż do Władysławowa. W tym roku plaża nie sprzyjała jednak rekordom, najlepszy czas tegorocznej edycji to 3:27:19.

Czytaj dalej

X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz IX Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Już po raz dziesiąty, jubileuszowy, zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. W sobotę, 24 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz  „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”.  Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Czytaj dalej

NostriMaris – wodowanie kadłuba jednostki wielozadaniowej

Logo projektu NostriMaris26 lipca, w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, odbyła się uroczystość wodowania kadłuba pierwszej jednostki wielozadaniowej, powstającej w ramach realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Dwa bliźniacze statki są budowane przez gdańską stocznię dla Urzędu Morskiego w Szczecinie i Urzędu Morskiego w Gdyni. Zastąpią ponad 35-letnie stawiacze pław: szczecińską „Planetę” i gdyńskiego „Zodiaka”.

Wodowanie kadłuba ZODIAK II

Wodowanie kadłuba ZODIAK II

Czytaj dalej

Komunikatu z briefingu prasowego nt. zaawansowania postępowania przetargowego na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I”

Dzisiejszy briefing odbył się w związku z zapytaniami, dotyczącymi zaawansowania postępowania przetargowego na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I” oraz wcześniejszymi zapowiedziami, iż Inwestor – Urząd Morski w Gdyni, będzie na bieżąco informował o działaniach związanych z projektem.

Czytaj dalej

Informacja na temat zasilania plaż – komunikat nr 4

DUM_refulacja_jelitkowo

Prace refulacyjne Gdańsk Jelitkowo – 14 czerwca 2019

Urząd Morski w Gdyni informuje, iż prace polegające na budowie plaż poprzez refulację są w toku. Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o parędziesiąt metrów. Celem wykonywanych prac jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza.

W dalszej części m.in. harmonogram prac.

Czytaj dalej

Święto Morza 2019

Obchody Święta Morza 2019 już za nami. W piątek, 21 czerwca br. o godzinie 12.00 z pokładu Jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawiciele Organizatorów uczcili minutą ciszy pamięć po zmarłych i złożyli do morza wieniec w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.

Czytaj dalej