Wyciek z kolektora burzowego w Gdyni – Aktualizacja

Kolektor burzowy, z którego nastąpił wyciek

Aktualizacja z dnia 12.08.2018r. godz. 14:00

Zgodnie z informacją Gdyńskiego Centrum Sportu, dzisiaj o godz. 10.41 (12 sierpnia) została wywieszona biała flaga na kąpielisku Gdynia Śródmieście. Biała flaga, informująca o kąpieli dozwolonej, została wywieszona na podstawie bieżącej oceny jakości wody, wydanej przed przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej w Gdyni po wykonaniu oceny organoleptycznej (decyzja 31/2018 z dnia 12 sierpnia 2018)

Aktualizacja z dnia 11.08.2018r. godz. 13:30

W sobotę, o godz. 12.00 służby Urzędu Morskiego zakończyły akcję neutralizacji filmu unoszącego się na wodzie przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wyciek z kolektora burzowego został zatrzymany. Na chwilę obecną zanieczyszczenie ustało, trwa akcja doczyszczania brzegu przy Bulwarze. Plaża została prewencyjnie zamknięta przez Sanepid. Dalsze decyzje podejmowane będą w niedzielę, 12.08.br.

W piątek, w godzinach popołudniowych Urząd Morski w Gdyni odebrał informację o zanieczyszczeniu akwenu wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Niezwłocznie, we wskazane miejsce udała się   jednostka kontrolna Urzędu, z inspektorem ds. środowiska morskiego Kapitanatu Portu Gdynia na pokładzie. Stwierdzono wyciek substancji ropopochodnej z miejskiego, lądowego kolektora burzowego, który swoje ujście ma na wysokości ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni.

Czynności zabezpieczające i neutralizujące wspólnie podjęły Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Straż Miejska oraz Policja.  Służby miejskie podjęły także działania, mające na celu zatrzymanie wycieku.

Sposób, w jaki substancja dostała się do kolektora burzowego jest obecnie objęty czynnościami sprawdzającymi Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.  Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Urząd Morski w Gdyni oraz pozostałe służby.

Kolektor burzowy, z kóre nastąpił wyciekJednostki w trakcie akcji