Rejs roku 2017

W piątek, 2 marca 2018 roku odbyła się Gala wręczenia corocznych nagród dla najlepszych żeglarzy „Srebrny Sekstant” oraz „Rejs Roku”

Nagrodę Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej „Srebrny Sekstant”, oraz Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitan Joannie Pajkowskiej i kapitanowi Uwe Rottgeringowi za zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017.  Regaty te w 2017 roku przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów, które ruszyły na trasę z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły).

W imieniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pana Marka Gróbarczyka, nagrodę „Srebrny Sekstant” wręczył kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.  Pan Dyrektor odczytał również list gratulacyjny skierowany do laureatów nagród za osiągnięcia w 2017 roku.

   

Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury przyznało Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”.

Wyróżnieniami uhonorowano trzy kolejne wyprawy żeglarskie, przyznano także nagrody specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego i Bursztynową Różę Wiatrów prezydenta Gdańska. Przyznano także Nagrodę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców, w tym roku po raz pierwszy opatrzoną imieniem śp. kpt. Aleksandra Kaszowskiego.

Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz wszystkim żeglarzom uhonorowanym podczas piątkowej uroczystości.

KOMUNIKAT JURY NAJWYŻSZYCH POLSKICH TROFEÓW ŻEGLARSKICH NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2017” i „SREBRNY SEKSTANT” (Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Historia nagrody REJS ROKU SREBRNY SEKSTANT

Tekst na podstawie informacji z portalu: www.rejsroku.pl