VIII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza i VII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

fot 1 zawodnicy i organizatorzy na linii startu26 sierpnia 2017 roku na trasie Jastarnia – Jurata – Władysławowo – Jastarnia odbył się VIII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza. Zwycięzcą Maratonu został Paweł Kosek z miejscowości Tychy z czasem 2:56:22. Zeszłoroczny zwycięzca, Marek Dzięgielewski z Dużniewa, tym razem zajął drugie miejsce, jedynie o sekundę później niż zwycięzca przekraczając metę. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Krzysztof Wolski z Gałkowa Małego. Wśród pań zwyciężyła Aleksandra Jachimczyk z Chrzanowa z czasem 3:40:29. Na podium, jako druga uplasowała się Agnieszka Mizera z miejscowości Lędowo Osiedle, a za nią Anna Żabiełowicz z Redy.

zwycięzcy na scenie podczas dekoracji

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z maratonu:

https://elektronicznezapisy.pl/event/2039/gallery.html

a także relacji przygotowanej przez Twoją Telewizję Morską TTM:

http://www.telewizjattm.pl/dzien/2017-08-28/43774-ponad-200-osob-na-nietypowym-plazowym-biegu.html?play=on

Tegoroczny maraton został zorganizowany pod patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pana Marka Gróbarczyka. Specjalne puchary dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn ufundował, tak jak w poprzednich edycjach, Prezydent RP, Pan Andrzej Duda. Natomiast puchary dla najstarszych uczestników ufundowały służby mundurowe, które od samego początku aktywnie nas wspierają: Komendant Powiatowy Policji w Pucku, insp. Leszek Gurski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej we Władysławowie, ppłk Krzysztof Maluchnik. Nieocenioną pomoc co roku otrzymujemy również od Morskiego Oddziału Straży Granicznej, której Komendant, kmdr SG Piotr Patla ufundował specjalne nagrody oraz puchary dla dzieci startujących w biegach na plaży. W Porcie Jastarnia turystom, mieszkańcom oraz zawodnikom czas umiliła swoim występem Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Wspierała nas również Straż Miejska z Jastarni oraz WOPR. Tak duża impreza nie mogłaby odbyć się bez wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastarni z Panią Dyrektor Ewą Kwiecińską na czele. Umęczonych morderczym wysiłkiem biegaczy do życia przywracali masażyści- nauczyciele i słuchacze Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych w Wejherowie. Za wsparcie organizacyjne wszystkim Państwu bardzo dziękujemy!

IV Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza wygrał Wojciech Urbanowski z Wrocławia z czasem 1:31:40, drugi na mecie pojawił się Marcin Tański z Pucka, a trzeci Dariusz Murawski z Baboszewa. Wśród pań podium ukształtowało się następująco: Iwona Szabłowska z Juszkowa z czasem 1:42:59, Maria Napiontek z Poznania oraz Iwona Świercz z Warszawy. Gratulujemy!!!

Przed dekoracją zawodników, na scenie w Porcie Jastarnia kmdr Edward Kinas, Wiceprezes PoZŻ wręczył Dyrektorowi Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Wiesławowi Piotrzkowskiemu oraz Burmistrzowi Jastarni, Tyberiuszowi Narkowiczowi Honorowe Odznaki Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”.

VII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, jako nieodłączną imprezę towarzyszącą maratonowi, zorganizowano we współpracy z Jacht Klubem Marynarki Wojennej KOTWICA. Wzięło w nich udział 8 jachtów z 42 żeglarzami. Kolejność na podium była następująca:

I miejsce – Urząd Morski w Szczecinie na jachcie TURKUS, skipper Andrzej Dołgopołow

II miejsce – Urząd Morski w Gdyni na jachcie TOPAZ, skipper Andrzej Kajut

III miejsce – Urząd Morski w Gdyni na jachcie CARO II, skipper Wacław Lipiec.

Dodatkowo, puchary dla żeglarzy ufundował Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej (załoga Ligi Morskiej i Rzecznej o/Gdańsk ze skipperem Bogdanem Glinieckim) oraz Burmistrz Jastarni i Komandor Jacht Klubu MW Kotwica (trzecia załoga Urzędu Morskiego w Gdyni na jachcie ANDROMEDA ze skipperm Władysławem Spichalskim – jacht bezwzględnie najszybszy na mecie).

Impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz atrakcji kończących sezon letni organizowana jest w celu promocji walorów Półwyspu Helskiego, popularyzacji biegania oraz zrównoważonego zagospodarowania brzegów morskich.

Bałtycki Maraton Brzegiem Morza jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w świecie klasycznym maratonem, którego trasa w całości (42,195m) przebiega po morskiej plaży. Oba biegi, maraton, półmaraton, regaty oraz biegi nie odbyłyby się bez zaangażowania wszystkich

WSPÓŁORGANIZATORÓW:

 1. Urząd Morski w Gdyni
 2. Miasto Jastarnia
 3. Liga Morska i Rzeczna
 4. Miejski Ośrodka Kultury i Sportu w Jastarni
 5. Miasto Władysławowo
 6. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie
 7. Związek Miast i Gmin Morskich
 8. Wejście 49 Jastarnia
 9. Hotel Dom Zdrojowy
 10. Bryza Resort & SPA

SPONSORÓW:

 1. Bryza Resort & SPA – sponsor STRATEGICZNY
 2. Przedsiębiorstwo COMAL Sp. z o.o.
 3. Hotel SPA Dom Zdrojowy
 4. Miasto Gdańsk
 5. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
 6. Wejście 49 Jastarnia
 7. Bortex Sport
 8. Gdynia Sport

oraz naszych PARTNERÓW:

 1. Morski Oddział Straży Granicznej, Placówka Straży Granicznej we Władysławowie, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej
 2. Masażyści z Zespołu Szkół Policealnych w Wejherowie
 3. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 4. Komenda Powiatowa Policji w Pucku
 5. Straż Miejska w Jastarni
 6. Good Time elektroniczny pomiar czasu
 7. KONSAL Sp. z o.o.

W zawodach, zarówno w biegu, jak i w regatach wystartowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, którym serdecznie gratulujemy wyników!