Święto Morza 2017 za nami …

Urząd Morski w Gdyni w ramach tegorocznych obchodów Święta Morza przygotował dwa wydarzenia. Nasi przedstawiciele wzięli także udział w uroczystościach organizowanych przez inne instytucje oraz stowarzyszenia, na brak których nie można było narzekać. Nasze jednostki oraz budynki, w tym również siedziba główna na ulicy Bernarda Chrzanowskiego przez cały weekend były odświętnie udekorowane galą flagową.
W piątek, 23 czerwca 2017 roku tradycyjnie rozpoczęliśmy od złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. Z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni „Kontroler-20” przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożyli do morza specjalnie przygotowaną wiązankę i uczcili modlitwą oraz minutą ciszy pamięć o zmarłych.

Drugim koordynowanym przez Urząd tego dnia wydarzeniem było ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych pod kryptonimem „KORSARZ-17”, które odbyło się w okolicy Mola Południowego. Za udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu ćwiczenia bardzo dziękujemy Policji, Marynarce Wojennej RP, Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa, Stena Line, Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, Izbie Administracji Skarbowej, Fairplay Towage, Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. oraz Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Byliśmy również obecni podczas uroczystej inauguracji Święta Morza 2017 w muszli na Placu Grunwaldzkim, którą oprócz przemówień Organizatorów, uświetnił również koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.

Drugiego dnia obchodów przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapitana ż.w. Władysława Grabowskiego, składając w hołdzie Jego pamięci wiązankę kwiatów. Uroczystość odbyła się o godzinie 10:00 przy ulicy Warsztatowej 12, róg Chrzanowskiego, a jej organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich.

Kapitan ż.w. Władysław Grabowski był przedwojennym kapitanem żeglugi wielkiej, absolwentem Szkoły Morskiej w Tczewie (Wydział Nawigacyjny), podporucznikiem rezerwy Marynarki Wojennej. Przed 1939 rokiem pływał jako oficer na polskich statkach handlowych, sprawował również bardzo odpowiedzialną funkcję pilota w kapitanacie portu w Gdyni. We wrześniu 1939 wraz z kolegami uciekł jachtem do Szwecji i pod sam koniec grudnia powrócił do służby w Polskiej Marynarce Handlowej. Pływał jako oficer w konwojach atlantyckich, a w styczniu 1941 objął dowództwo s/s „Wigry”. 15 stycznia 1942 r. wraz ze swym statkiem zginął w sztormie u wybrzeży Islandii.

W sobotę, 24 czerwca br. poczet sztandarowy naszego Urzędu uczestniczył w Mszy Świętej w intencji ludzi morza, która co roku odbywa się w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka oraz w przemarszu pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, zakończonym defiladą Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Ukoronowaniem Święta Morza 2017 było święto Marynarki Wojennej RP, jak co roku obchodzone w ostatnią niedzielę czerwca. W Porcie Wojennym odbył się uroczysty apel, defilada pododdziałów, pokaz musztry paradnej oraz Festyn Marynarski, podczas, którego można było zwiedzać jednostki MW oraz Port Wojenny.

Więcej informacji znajda Państwo na stronach Organizatorów:

  • Urząd Miasta Gdyni www.gdynia.pl
  • Marynarka Wojenna RP http://dgrsz.mon.gov.pl/
  • Pomorski Związek Żeglarski www.zeglarski.info
  • Krajowa Izba Gospodarki Morskiej www.kigm.pl
  • Akademia Morska w Gdyni www.am.gdynia.pl
  • Urząd Morski w Gdyni www.umgdy.gov.pl
  • Muzeum Marynarki Wojennej www.muzeummw.pl
  • Liga Morska i Rzeczna www.lmir.pl
  • Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni www.aos-pl.org