Święto Morza 2017

Logo Święto Morza 2017W ramach obchodów Święta Morza 2017, Urząd Morski w Gdyni planuje, podobnie jak w latach ubiegłych, dwa wydarzenia.

Pierwszym z nich będzie tradycyjne złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. W dniu 23 czerwca o godzinie 12.00 z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożą do morza specjalnie przygotowaną wiązankę i uczczą modlitwą oraz minutą ciszy pamięć po zmarłych.

Drugim organizowanym przez nas wydarzeniem będzie ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych pod kryptonimem „KORSARZ-17”. Pokaz działań służb odbędzie się tego samego dnia, w godzinach 14.00-15.00. Niewątpliwie będzie to atrakcja dla mieszkańców Gdyni oraz turystów odwiedzających w tych dniach nasze miasto. Z uwagi na miejsce (okolice Akwarium Gdyńskiego), będzie to także wyjątkowa okazja przyjrzenia się działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu. Ilość jednostek pływających, w tym łodzi bojowych, samolotów i śmigłowców, udział promu „Stena Spirit”, który odegra rolę jednostki opanowanej przez terrorystów, a także widowiskowość poszczególnych epizodów stanowią o szczególnej atrakcyjności naszej oferty na spędzenie piątkowego popołudnia dla wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania – każdy znajdzie coś dla siebie!

W pokazie działań uczestniczyć będą m.in.:

 • łodzie bojowe BOA KG Policji i JW Formoza, jednostki pływające SAR 3000 („Sztorm”), SAR 1500 („Wiatr”), łódź patrolowa „Strażnik 5”, okręt rakietowy t. „Orkan”, prom pasażerski „Stena Spirit”, holownik pożarniczy „Fairplay 26”, łódź patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej „Strażnik 5”, jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Policji Wodnej
  i Izby Administracji Skarbowej
 • śmigłowce ratownicze Marynarki Wojennej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

W ramach ćwiczeń będzie miało miejsce:

 • rozpoznanie z powietrza,
 • abordaż sił specjalnych z szybkich łodzi RHIB
 • zejście ze śmigłowca,
 • podjęcie rozbitków zarówno z promu jak i z wody przez śmigłowiec ratowniczy i jednostki SAR,
 • gaszenie pożaru z wykorzystaniem kurtyn wodnych
 • ewakuacja „rannego” ze Skweru Kościuszki przez śmigłowiec LPR
 • defilada jednostek szybkich
 • prezentacja sił

Szczegółowe informacje: www.gdynia.pl/swietomorza