KOMUNIKAT ws. planowanej neutralizacji min

  W dniach 11-13.10.br., w zależności od warunków hydro-meteorologicznych, w godzinach 9.00-15.00 siły Marynarki Wojennej RP we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Wydziałami Zarządzania Kryzysowego Gdyni, Sopotu i Kosakowa dokonają neutralizacji min z okresu II wojny światowej, znalezionych w 2018 roku w rejonie Portu Gdynia. W trakcie prac, w celu minimalizacji ewentualnych skutków wybuchów na środowisko, zastosowana zostanie metoda, polegająca na wypalaniu materiału wybuchowego przy użyciu specjalnego urządzania.

  Osoby znajdujące się w tym czasie w obszarze od Cypla w Rewie do Jelitkowa, prosimy o bezwzględne niewchodzenie do wody. W celu zabezpieczenia potencjalnie zagrożonego rejonu, prowadzone będą wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej. (mapa poniżej)

  Czytaj dalej

  Światowy dzień morza.

  Dzień 27 września 2018, Międzynarodowa Organizacja IMO ustanowiła datą  tegorocznych obchodów Światowego Dnia Morza.

  Światowe Dni Morza to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych. Tym razem, obchody odbywają się  pod hasłem IMO70: Nasze dziedzictwo – Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości . Wydarzenia towarzyszące, w tym roku  odbywały się w Szczecinie w dniach 13-15 czerwca.

  Czytaj dalej

  Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w trakcie bunkrowania LNG w Porcie Gdynia

  Kontrolowany pożar i ratownicy górniczy w akcjiPGNiG, Urząd Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia zorganizowały pokazowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, które pozwolą wypracować standardy bezpieczeństwa w obszarze bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym (LNG). Ich efektem będzie przygotowanie pierwszej w Polsce technologicznej instrukcji bunkrowania statków.

  10 września br. w Gdyni specjalistyczne jednostki ochrony przeciwpożarowej, operujące na terenie portów oraz stoczni, sprawdzały bezpieczeństwo rozwiązań technicznych dla bunkrowania statków LNG. Ćwiczeniami kierowali specjaliści z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego PGNiG.

  Czytaj dalej

  Nowe inwestycje w gdańskim porcie. Będzie bezpieczniej i szybciej

  Podpisanie umowy falochrony Gdańsk 1

  Od lewej: Małgorzata Zielińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych; Ewa Karasińska, Dyrektor Departamentu Wdrażania Projektów , Centrum Unijnych Projektów Transportowych; Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni; Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Zastępca Dyrektora ds. Technicznych; Monika Michalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Transportu, Ministerstwo Infrastruktury

  Falochrony w  gdańskim Porcie Północnym przejdą gruntowną modernizację. Na te działania UE przeznaczy prawie 611 milionów złotych.

  Ewa Karasińska, Dyrektor Departamentu Wdrażania Projektów Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali 29 sierpnia 2018 r. umowę na unijne dofinansowanie projektu „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”. Projekt, którego całkowita wartość wyniesie 719 milionów złotych, otrzyma prawie 611 milionów unijnego wsparcia, co oznacza, że środki UE pokryją aż 85% kosztów projektu.

  Czytaj dalej

  Konferencja prasowa nt. budowy jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie

  SAD-nowe_jednostki_2W piątek, 17 sierpnia br. w Świnoujściu, odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono zaawansowanie projektu pn. „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” (POIS.03.02.00-00-0008/17), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Dwie siostrzane jednostki są budowane dla Urzędów Morskich w Szczecinie i Gdyni przez stocznię Remontową Shipbuilding S.A. z Gdańska.

  Czytaj dalej

  IX Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz VIII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

  Plakat IX Bałtycki Maraton Brzegiem MorzaTradycyjnie, w ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. Już w sobotę 25 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „IX Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza” oraz  „V Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza”.  Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

  Czytaj dalej

  Wyciek z kolektora burzowego w Gdyni – Aktualizacja

  Kolektor burzowy, z którego nastąpił wyciek

  Aktualizacja z dnia 12.08.2018r. godz. 14:00

  Zgodnie z informacją Gdyńskiego Centrum Sportu, dzisiaj o godz. 10.41 (12 sierpnia) została wywieszona biała flaga na kąpielisku Gdynia Śródmieście. Biała flaga, informująca o kąpieli dozwolonej, została wywieszona na podstawie bieżącej oceny jakości wody, wydanej przed przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej w Gdyni po wykonaniu oceny organoleptycznej (decyzja 31/2018 z dnia 12 sierpnia 2018)

  Aktualizacja z dnia 11.08.2018r. godz. 13:30

  W sobotę, o godz. 12.00 służby Urzędu Morskiego zakończyły akcję neutralizacji filmu unoszącego się na wodzie przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wyciek z kolektora burzowego został zatrzymany. Na chwilę obecną zanieczyszczenie ustało, trwa akcja doczyszczania brzegu przy Bulwarze. Plaża została prewencyjnie zamknięta przez Sanepid. Dalsze decyzje podejmowane będą w niedzielę, 12.08.br.

  W piątek, w godzinach popołudniowych Urząd Morski w Gdyni odebrał informację o zanieczyszczeniu akwenu wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Niezwłocznie, we wskazane miejsce udała się   jednostka kontrolna Urzędu, z inspektorem ds. środowiska morskiego Kapitanatu Portu Gdynia na pokładzie. Stwierdzono wyciek substancji ropopochodnej z miejskiego, lądowego kolektora burzowego, który swoje ujście ma na wysokości ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni.

  Czytaj dalej

  Wieloryb na Mierzei Wiślanej

  Wieloryb na brzegu morskim na Mierzei Wiślanej

  Wieloryb na brzegu morskim na Mierzei Wiślanej

  W piątek, 20 lipca 2018 roku w godzinach rannych kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża w Sztutowie, placówki Urzędu Morskiego w Gdyni, otrzymał informację od lokalnego koordynatora WWF o zaobserwowanym na brzegu morskim martwym wielorybie. Zostały podjęte działania, polegające na wygrodzeniu miejsca zalegania wieloryba, podjęcia go i wywiezienia z plaży.

  Szacowany ciężar wieloryba to ok. 3 tony, a długość ok. 5 m. Dla porównania wieloryb znaleziony na wysokości plaży w Stegnie w 2015 roku ważył 20 ton.

  Działania były podejmowane we współpracy ze Stacją Morską w Helu, Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Strażą Pożarną.

  Akcja podejmowania wieloryba

  Akcja podejmowania wieloryba